WinMerge - en to ro_RO translation catalogue (1256 entries)

note: LANGUAGE, SUBLANGUAGE
en: LANG_ENGLISH, SUBLANG_ENGLISH_US
ro_RO: LANG_ROMANIAN, SUBLANG_DEFAULT

en: Copy to Middle
ro_RO: Copiază în mijloc

en: C&opy to Right	Alt+Right
ro_RO: Copiază în &dreapta	Alt+Right

en: Copy from Middle
ro_RO: Copiază din mijloc

en: Copy fro&m Right	Alt+Shift+Left
ro_RO: Copiază din dreapta	Alt+Shift+Left

en: Cop&y to Left	Alt+Left
ro_RO: Copiază în &stânga	Alt+Left

en: Copy &from Left	Alt+Shift+Right
ro_RO: Copiază din stânga	Alt+Shift+Right

en: Copy Selected Line(s) to Middle
ro_RO: Copiază în mijloc rândurile selectate

en: Copy Selected Line(s) to Right
ro_RO: Copiază în dreapta rândurile selectate

en: Copy Selected Line(s) from Middle
ro_RO: Copiază din mijloc rândurile selectate

en: Copy Selected Line(s) from Right
ro_RO: Copiază din dreapta rândurile selectate

en: Copy Selected Line(s) to Left
ro_RO: Copiază în stânga rândurile selectate

en: Copy Selected Line(s) from Left
ro_RO: Copiază din stânga rândurile selectate

en: Select Line &Difference	F4
ro_RO: Selectează &diferențele din rând	F4

en: Add this change to Substitution &Filters
ro_RO: Adaugă această modificare la filtrele de înlocuire

en: Add to &Line Filters
ro_RO: Adaugă la filtrele de rând

en: &Undo
ro_RO: An&ulează

en: &Redo
ro_RO: &Refă

en: Cu&t
ro_RO: &Taie

en: &Copy
ro_RO: &Copiază

en: &Paste
ro_RO: Li&pește

en: &Scripts
ro_RO: &Script-uri

en: < Empty >
ro_RO: < Gol >

en: &Go to...	Ctrl+G
ro_RO: &Mergi la...	Ctrl+G

en: Go to Moved Line Between Left and Middle	Ctrl+Shift+G
ro_RO: Mergi la rândul mutat între stânga și mijloc	Ctrl+Shift+G

en: Go to Moved Line Between Middle and Right	Ctrl+Alt+G
ro_RO: Mergi la rândul mutat între mijloc și dreapta	Ctrl+Alt+G

en: Op&en
ro_RO: D&eschide

en: With &Registered Application
ro_RO: Cu aplicația în&registrată

en: With &External Editor	Ctrl+Alt+E
ro_RO: Cu editorul &extern	Ctrl+Alt+E

en: &With...
ro_RO: &Cu...

en: Open &Parent Folder...
ro_RO: Deschide directorul &părinte...

en: S&hell Menu
ro_RO: Meniul s&hell

en: Use First Line as Headers
ro_RO: Folosește primul rând drept antet

en: Auto-Fit All Columns
ro_RO: Ajustează automat toate coloanele

en: View &Differences
ro_RO: Afișează &diferențele

en: Diff &Block Size
ro_RO: Dimensiunea &blocului de diferențe

en: &Ignore Color Difference (Color Distance Threshold)
ro_RO: &Ignoră diferențele de culoare (prag de distanță culori)

en: Ins&ertion/Deletion Detection
ro_RO: Detectare ins&erare/ștergere

en: &None
ro_RO: &Deloc

en: &Horizontal
ro_RO: &Orizontal

en: &Previous Page
ro_RO: Pagina &precedentă

en: &Next Page
ro_RO: Pagina următoare

en: &Active Pane
ro_RO: Panoul activ

en: Rotate &Right 90deg
ro_RO: Rotește la dreapta cu 90°

en: Rotate &Left 90deg
ro_RO: Rotește la stânga cu 90°

en: Flip V&ertically
ro_RO: Reflectă &vertical

en: Flip H&orizontally
ro_RO: Reflectă orizontal

en: &Zoom
ro_RO: Mărime te&xt

en: Zoom &In	Ctrl++
ro_RO: &Mărește	Ctrl++

en: Zoom &Out	Ctrl+-
ro_RO: Micș&orează	Ctrl+-

en: &Overlay
ro_RO: Suprapunere

en: &Alpha Blend
ro_RO: Transparență

en: Alpha &Blend Animation
ro_RO: Animație de transparență

en: Dragging &Mode
ro_RO: &Mod de glisare

en: &Move
ro_RO: &Mută

en: &Adjust Offset
ro_RO: &Ajustează decalajul

en: &Vertical Wipe
ro_RO: Ștergere &verticală

en: &Horizontal Wipe
ro_RO: Ștergere &orizontală

en: Rectangle &Select
ro_RO: &Selectează dreptunghi

en: &Set Background Color
ro_RO: &Setează culoarea fundalului

en: &Vector Image Scaling
ro_RO: Scalarea imaginii &vectoriale

en: Compare Extracted &Text From Images
ro_RO: Compară &textul extras din imagini

en: Co&mpare
ro_RO: Co&mpară

en: &Screenshots
ro_RO: Capturi de ecran

en: &Full Size Screenshots
ro_RO: Capturi de ecran în mărime completă

en: &HTMLs
ro_RO: &HTML-uri

en: &Texts
ro_RO: &Texte

en: &Resource Trees
ro_RO: Arbori de &resurse

en: &Size
ro_RO: Mărime

en: Fit to Window
ro_RO: Ajustează la fereastră

en: Clear &Browsing Data
ro_RO: Șterge datele de navigare

en: &Disk Cache
ro_RO: Cache de &disc

en: &Cookies
ro_RO: &Cookie-uri

en: &Browsing History
ro_RO: Istoricul navigării

en: &All Profile
ro_RO: Toate profilurile

en: &File
ro_RO: &Fișier

en: &New
ro_RO: &Nou

en: T&able
ro_RO: T&abel

en: &Binary
ro_RO: &Binar

en: &Image
ro_RO: &Imagine

en: &Webpage
ro_RO: Pagină &web

en: New (&3 panes)
ro_RO: Neu (&3 panouri)

en: &Open...	Ctrl+O
ro_RO: D&eschide...	Ctrl+O

en: Open Conflic&t File...
ro_RO: Deschide fișierul cu conflic&te...

en: Open C&lipboard
ro_RO: Deschide c&lipboard

en: Open Pro&ject...	Ctrl+J
ro_RO: Deschide pro&iectul...	Ctrl+J

en: Sa&ve Project...
ro_RO: Sal&vează proiectul...

en: Recent Projects
ro_RO: Proiecte recente

en: Recent F&iles Or Folders
ro_RO: F&ișiere sau directoare recente

en: E&xit	Ctrl+Q
ro_RO: Ieșir&e	Ctrl+Q

en: &Edit
ro_RO: &Editare

en: &Paste	Ctrl+V
ro_RO: Li&pește	Ctrl+V

en: &Options...
ro_RO: &Opțiuni...

en: &View
ro_RO: &Vizualizare

en: &Toolbar
ro_RO: Bară de unel&te

en: &Small
ro_RO: &Mic

en: &Big
ro_RO: Ma&re

en: &Huge
ro_RO: Uriaș

en: &Status Bar
ro_RO: Bară de &stare

en: Ta&b Bar
ro_RO: &Bara de file

en: &Tools
ro_RO: Unel&te

en: &Filters...
ro_RO: &Filtre...

en: &Generate Patch...
ro_RO: &Generează petic...

en: &Plugins
ro_RO: &Plugin-uri

en: P&lugin Settings...
ro_RO: Setări p&lugin-uri...

en: Ma&nual Prediffer
ro_RO: Precomparator ma&nual

en: A&utomatic Prediffer
ro_RO: Precomparator a&utomat

en: &Manual Unpacking
ro_RO: Dezarhivare &manuală

en: &Automatic Unpacking
ro_RO: Dezarhivare &automată

en: &Reload plugins
ro_RO: &Reîncarcă plugin-urile

en: &Window
ro_RO: Ferea&stră

en: Cl&ose	Ctrl+W
ro_RO: Închi&de	Ctrl+W

en: Clo&se All
ro_RO: Închid&e toate

en: Change &Pane	F6
ro_RO: Schimbă &panou	F6

en: Tile &Horizontally
ro_RO: Alătură &orizontal

en: Tile &Vertically
ro_RO: Alătură &vertical

en: &Cascade
ro_RO: &Cascadă

en: &Help
ro_RO: A&jutor

en: &WinMerge Help	F1
ro_RO: Ajutor &WinMerge	F1

en: R&elease Notes
ro_RO: Not&e de versiune

en: &Translations
ro_RO: &Traduceri

en: C&onfiguration
ro_RO: C&onfigurare

en: &GNU General Public License
ro_RO: Licența Publică Generală &GNU

en: &About WinMerge...
ro_RO: &Despre WinMerge...

en: &Read-only
ro_RO: P&rotejat la scriere

en: L&eft Read-only
ro_RO: Protejat la scri&ere în stânga

en: M&iddle Read-only
ro_RO: Protejat la scr&iere în mijloc

en: Ri&ght Read-only
ro_RO: Protejat la scriere în dreapta

en: &File Encoding...
ro_RO: Codar&e caractere fișiere...

en: Select &All	Ctrl+A
ro_RO: Selecte&ază tot	Ctrl+A

en: Show &Identical Items
ro_RO: Arată elementele &identice

en: Show &Different Items
ro_RO: Arată elementele &diferite

en: Show L&eft Unique Items
ro_RO: Arată elementele unic&e din stânga

en: Show Midd&le Unique Items
ro_RO: Arată elementele unice din mij&loc

en: Show Ri&ght Unique Items
ro_RO: Arată elementele unice d&in dreapta

en: Show S&kipped Items
ro_RO: Arată elementele omise

en: S&how Binary Files
ro_RO: Arată fișierele binare

en: &3-way Compare
ro_RO: Comparare în &3

en: Show &Left Only Different Items
ro_RO: Arată în stânga doar elementele diferite

en: Show &Middle Only Different Items
ro_RO: Arată în mijloc doar elementele diferite

en: Show &Right Only Different Items
ro_RO: Arată în dreapta doar elementele diferite

en: Show L&eft Only Missing Items
ro_RO: Arată în stânga doar elementele lipsă

en: Show Mi&ddle Only Missing Items
ro_RO: Arată în mijloc doar elementele lipsă

en: Show Rig&ht Only Missing Items
ro_RO: Arată în dreapta doar elementele lipsă

en: Show Hidd&en Items
ro_RO: Arată elementele ascunse

en: Tree &Mode
ro_RO: &Mod arbore

en: E&xpand Subfolders
ro_RO: E&xpandează subdirectoarele

en: &All Subfolders
ro_RO: Toate subdirectoarele

en: &Different Subfolders
ro_RO: Subdirectoarele &diferite

en: &Identical Subfolders
ro_RO: Subdirectoarele &identice

en: &Collapse All Subfolders
ro_RO: &Colapsează toate subdirectoarele

en: Select &Font...
ro_RO: Selectează &font...

en: Use Default Font
ro_RO: Utilizează font im&plicit

en: Sw&ap Panes
ro_RO: Interschimbă p&anourile

en: Swap &1st | 2nd
ro_RO: Interschimbă &1 | 2

en: Swap &2nd | 3rd
ro_RO: Interschimbă &2 | 3

en: Swap 1st | &3rd
ro_RO: Interschimbă &1 | 3

en: Com&pare Statistics...
ro_RO: Statistici de compa&rare...

en: Refresh	F5
ro_RO: Reîmpro&spătare	F5

en: &Refresh Selected	Ctrl+F5
ro_RO: &Reîmprospătare selectate	Ctrl+F5

en: &Merge
ro_RO: &Fuziune

en: Co&mpare	Enter
ro_RO: Co&mparare	Enter

en: &Next Difference	Alt+Down
ro_RO: Difere&nța următoare	Alt+Down

en: &Previous Difference	Alt+Up
ro_RO: Diferența precedentă	Alt+Up

en: &First Difference	Alt+Home
ro_RO: &Prima diferență	Alt+Home

en: &Current Difference	Alt+Enter
ro_RO: Diferența curentă	Alt+Enter

en: &Last Difference	Alt+End
ro_RO: U&ltima diferență	Alt+End

en: Copy to &Right	Alt+Right
ro_RO: Copiază la d&reapta	Alt+Right

en: Copy to L&eft	Alt+Left
ro_RO: Copi&e la stânga	Alt+Left

en: &Delete	Del
ro_RO: Ș&terge	Del

en: &Customize Columns...
ro_RO: Personalizare &coloane...

en: Generate &Report...
ro_RO: Generare &raport...

en: &Edit with Unpacker...
ro_RO: &Editează cu dezarhivatorul..

en: &Save	Ctrl+S
ro_RO: &Salvează	Ctrl+S

en: Sav&e
ro_RO: Salv&ează

en: Save &Left
ro_RO: Sa&lvează stânga

en: Save &Middle
ro_RO: Salvează &mijloc

en: Save &Right
ro_RO: Salvează d&reapta

en: Save &As
ro_RO: Salvează c&a

en: Save &Left As...
ro_RO: Salvează stânga ca...

en: Save &Middle As...
ro_RO: Salvează mijlocul ca...

en: Save &Right As...
ro_RO: Salvează dreapta ca...

en: &Print...	Ctrl+P
ro_RO: Ti&părire...	Ctrl+P

en: Page Set&up...
ro_RO: Aranjare în pa&gină...

en: Print Previe&w...
ro_RO: Pre&vizualizare tipărire...

en: &Convert Line Endings to
ro_RO: Convertește sfârșiturile de rând la

en: Mer&ge Mode	F9
ro_RO: &Modul fuziune	F9

en: Reloa&d	Ctrl+F5
ro_RO: Reîncarcă	Ctrl+F5

en: Reco&mpare As
ro_RO: Recompară ca

en: &Undo	Ctrl+Z
ro_RO: An&ulează	Ctrl+Z

en: &Redo	Ctrl+Y
ro_RO: &Refă	Ctrl+Y

en: Cu&t	Ctrl+X
ro_RO: &Taie	Ctrl+X

en: &Copy	Ctrl+C
ro_RO: &Copiază	Ctrl+C

en: F&ind...	Ctrl+F
ro_RO: &Găsește...	Ctrl+F

en: Repla&ce...	Ctrl+H
ro_RO: Înlo&cuiește...	Ctrl+H

en: &Marker...	Ctrl+Shift+M
ro_RO: &Marcator...	Ctrl+Shift+M

en: Advanced
ro_RO: Avansat

en: &Copy With Line Numbers	Ctrl+Shift+C
ro_RO: &Copiază cu numărul de rând	Ctrl+Shift+C

en: &Bookmarks
ro_RO: Semne de &carte

en: &Toggle Bookmark	Ctrl+F2
ro_RO: Comută semn de carte	Ctrl+F2

en: &Next Bookmark	F2
ro_RO: Sem&n de carte următor	F2

en: &Previous bookmark	Shift+F2
ro_RO: Semn de carte &precedent	Shift+F2

en: &Clear All Bookmarks
ro_RO: Șterge toate semnele de &carte

en: Syntax Highlight
ro_RO: Evidențiere sintaxă

en: &Diff Context
ro_RO: Context de &diferențiere

en: &All Lines
ro_RO: To&ate rândurile

en: &0 Lines
ro_RO: &0 rânduri

en: &1 Line
ro_RO: &1 rând

en: &3 Lines
ro_RO: &3 rânduri

en: &5 Lines
ro_RO: &5 rânduri

en: &7 Lines
ro_RO: &7 rânduri

en: &9 Lines
ro_RO: &9 rânduri

en: &Toggle All and 0-9 Lines	Ctrl+D
ro_RO: Comu&tă între "toate" și "0-9 rânduri"	Ctrl+D

en: &Invert (Hide Different Lines)
ro_RO: &Inversează (ascunde rândurile diferite)

en: &Lock Panes
ro_RO: B&lochează panourile

en: &View Whitespace
ro_RO: Afișează blanc&urile

en: View E&OL
ro_RO: Afișează E&OL

en: Vie&w Line Differences
ro_RO: Afișea&ză diferențele din rând

en: View Line &Numbers
ro_RO: Afișează numărul rândului

en: View &Margins
ro_RO: Afișează &marginile

en: View To&p Margins
ro_RO: Afișează marginile de sus

en: W&rap Lines
ro_RO: Infășoa&ră rândurile lungi

en: Split V&ertically
ro_RO: Divide pe v&erticală

en: Diff &Pane
ro_RO: &Panoul cu diferențe

en: Lo&cation Pane
ro_RO: Panoul cu lo&cația

en: Ne&xt Conflict	Alt+Shift+Down
ro_RO: Conflictul următor	Alt+Shift+Down

en: Pre&vious Conflict	Alt+Shift+Up
ro_RO: Conflictul precedent	Alt+Shift+Up

en: A&dvanced
ro_RO: Avansat

en: Next Difference Between Left and Middle	Alt+1
ro_RO: Diferența următoare între stânga și mijloc	Alt+1

en: Previous Difference Between Left And Middle	Alt+Shift+1
ro_RO: Diferența precedentă între stânga și mijloc	Alt+Shift+1

en: Next Difference Between Left and Right	Alt+2
ro_RO: Diferența următoare între stânga și dreapta	Alt+2

en: Previous Difference Between Left And Right	Alt+Shift+2
ro_RO: Diferența precedentă între stânga și dreapta	Alt+Shift+2

en: Next Difference Between Middle and Right	Alt+3
ro_RO: Diferența următoare între mijloc și dreapta	Alt+3

en: Previous Difference Between Middle And Right	Alt+Shift+3
ro_RO: Diferența precedentă între mijloc și dreapta	Alt+Shift+3

en: Next Left Only Difference	Alt+7
ro_RO: Diferența următoare doar în stânga	Alt+7

en: Previous Left Only Difference	Alt+Shift+7
ro_RO: Diferența precedentă doar în stânga	Alt+Shift+7

en: Next Middle Only Difference	Alt+8
ro_RO: Diferența următoare doar în mijloc	Alt+8

en: Previous Middle Only Difference	Alt+Shift+8
ro_RO: Diferența precedentă doar în mijloc	Alt+Shift+8

en: Next Right Only Difference	Alt+9
ro_RO: Diferența următoare doar în dreapta	Alt+9

en: Previous Right Only Difference	Alt+Shift+9
ro_RO: Diferența precedentă doar în dreapta	Alt+Shift+9

en: Copy from &Left to
ro_RO: Copiază din stânga în

en: &Middle
ro_RO: &Mijloc

en: &Right
ro_RO: D&reapta

en: Copy from &Middle to
ro_RO: Copiază din &mijloc în

en: &Left
ro_RO: Stâ&nga

en: Copy from &Right to
ro_RO: Copiază din d&reapta în

en: Copy Selected Line(s) from Le&ft to
ro_RO: Copiază rândurile selectate din stânga în

en: Copy Selected Line(s) from Mi&ddle to
ro_RO: Copiază rândurile selectate din mijloc în

en: Copy Selected Line(s) from Ri&ght to
ro_RO: Copiază rândurile selectate din dreapta în

en: Copy from Left	Alt+Shift+Right
ro_RO: Copiază din stânga	Alt+Shift+Right

en: Copy from Right	Alt+Shift+Left
ro_RO: Copiază din dreapta	Alt+Shift+Left

en: C&opy to Right and Advance	Ctrl+Alt+Right
ro_RO: C&opiază în dreapta și avansează	Ctrl+Alt+Right

en: Copy &to Left and Advance	Ctrl+Alt+Left
ro_RO: Copiază în s&tânga și avansează	Ctrl+Alt+Left

en: Copy &All to Right
ro_RO: Copiază tot în dre&apta

en: Cop&y All to Left
ro_RO: Copia&ză tot în stânga

en: A&uto Merge	Ctrl+Alt+M
ro_RO: Fuzionare a&utomată	Ctrl+Alt+M

en: Add &Synchronization Point	Alt+S
ro_RO: Adaugă punct de &sincronizare	Alt+S

en: Clear Sync&hronization Points
ro_RO: Șterge punctele de sincronizare

en: Unpac&ker
ro_RO: Dezarhivator

en: &Prediffer
ro_RO: &Prediferențiator

en: Apply Pre&differ...
ro_RO: Aplică pre&diferențiator...

en: &Transform with editor script...
ro_RO: &Transformă cu script editor...

en: Sp&lit
ro_RO: Divide

en: Comp&are
ro_RO: Comp&ară

en: Compare in new &window
ro_RO: Compară în fereastră nouă

en: Compare Non-hor&izontally...
ro_RO: Compară neorizontal...

en: Compare Non-hor&izontally
ro_RO: Compară neorizontal

en: First &left item with second left item
ro_RO: Primul element din stânga cu al doilea element din stânga

en: First &right item with second right item
ro_RO: Primul element din dreapta cu al doilea element din dreapta

en: &First left item with second right item
ro_RO: Primul element din stânga cu al doilea element din dreapta

en: &Second left item with first right item
ro_RO: Al doile element din stânga cu primul element din dreapta

en: Co&mpare As
ro_RO: Co&mpară ca

en: Left to Middle (%1 of %2)
ro_RO: Stânga cu mijlocul (%1 din %2)

en: Left to Right (%1 of %2)
ro_RO: De la stânga la dreapta (%1 din %2)

en: Left to... (%1 of %2)
ro_RO: Stânga la... (%1 din %2)

en: Middle to Left (%1 of %2)
ro_RO: Mijlocul cu stânga (%1 din %2)

en: Middle to Right (%1 of %2)
ro_RO: Mijlocul cu dreapta (%1 din %2)

en: Middle to... (%1 of %2)
ro_RO: Mijlocul cu... (%1 from %2)

en: Right to Middle (%1 of %2)
ro_RO: Dreapta cu mijlocul (%1 din %2)

en: Right to Left (%1 of %2)
ro_RO: De la dreapta la stânga (%1 din %2)

en: Right to... (%1 of %2)
ro_RO: Dreapta la... (%1 din %2)

en: &Delete
ro_RO: Ș&terge

en: &Both
ro_RO: Am&bele

en: &All
ro_RO: Toate

en: Re&name
ro_RO: Rede&numește

en: &Hide Items
ro_RO: Ascunde e&lementele

en: &Open Left
ro_RO: Deschide stâ&nga

en: Open Midd&le
ro_RO: Deschide mij&loc

en: O&pen Right
ro_RO: Deschide drea&pta

en: Cop&y Pathnames
ro_RO: Cop&ie căile de fișier

en: Left (%1 of %2)
ro_RO: Stânga (%1 din %2)

en: Middle (%1 of %2)
ro_RO: Mijloc (%1 din %2)

en: Right (%1 of %2)
ro_RO: Dreapta (%1 din %2)

en: Both (%1 of %2)
ro_RO: Ambele (%1 din %2)

en: All (%1 of %2)
ro_RO: Toate (%1 din %2)

en: Copy &Filenames
ro_RO: Copiază numele de &fișier

en: Copy Items To Clip&board
ro_RO: Copiază elementele în clipboard

en: Copy All Di&splayed Columns
ro_RO: Copiază toate coloanele afișate

en: &Zip
ro_RO: Arhivea&ză

en: Both to... (%1 of %2)
ro_RO: Ambele în... (%1 din %2)

en: All to... (%1 of %2)
ro_RO: Toate în... (%1 of %2)

en: Differences to... (%1 of %2)
ro_RO: Diferențele în... (%1 din %2)

en: Left Shell menu
ro_RO: Meniul shell stânga

en: Middle Shell menu
ro_RO: Meniul shell mijloc

en: Right Shell menu
ro_RO: Meniul shell dreapta

en: Both Shell menu
ro_RO: Meniul shell ambele

en: All Shell menu
ro_RO: Meniul shell toate

en: Copy
ro_RO: Copiază

en: &Copy Full Path
ro_RO: &Copiază calea întreagă

en: Copy &Filename
ro_RO: Copiază numele de &fișier

en: &Edit Caption
ro_RO: Editează descrierea

en: &Open...
ro_RO: &Deschide...

en: Unpacker Settings
ro_RO: Setări dezarhivator

en: <None>
ro_RO: <Deloc>

en: <Automatic>
ro_RO: <Automat>

en: &Select...
ro_RO: &Selectează...

en: Prediffer Settings
ro_RO: Setări prediferențiator

en: G&o to Diff
ro_RO: Mergi la difere&nță

en: &No Moved Blocks
ro_RO: Fără blocuri &mutate

en: &All Moved Blocks
ro_RO: To&ate blocurile mutate

en: W&hitespaces
ro_RO: Blancur&i

en: Com&pare
ro_RO: Com&pară

en: I&gnore changes
ro_RO: I&gnoră schimbări

en: Ig&nore all
ro_RO: Ig&noră tot

en: Ignore blan&k lines
ro_RO: Ignoră rânduri goale

en: Ignore &case
ro_RO: Ignoră minus&cule/majuscule

en: Igno&re carriage return differences (Windows/Unix/Mac)
ro_RO: Igno&ră diferențele sfârșitului de rând (Windows/Unix/Mac)

en: Ignore codepage &differences
ro_RO: Ignoră &diferențele de pagină de codare

en: Ignore num&bers
ro_RO: Ignoră numerele

en: Ignore c&omment differences
ro_RO: Ignoră diferențele de c&omentarii

en: &Include subfolders
ro_RO: &Include subdirectoare

en: &Compare method:
ro_RO: Metoda de &comparare:

en: Full Contents
ro_RO: Conținut complet

en: Quick Contents
ro_RO: Conținut rapid

en: Binary Contents
ro_RO: Conținut binar

en: Modified Date
ro_RO: Dată modificare

en: Modified Date and Size
ro_RO: Dată modificare și mărime

en: Size
ro_RO: Mărime

en: &Load Project...
ro_RO: Încarcă proiect...

en: About WinMerge
ro_RO: Despre WinMerge

en: Visit the WinMerge Homepage!
ro_RO: Vizitează pagina de bază WinMerge!

en: Contributors
ro_RO: Colaboratori

en: Select Files or Folders
ro_RO: Selectează fișiere sau directoare

en: &1st File or Folder
ro_RO: Fișierul sau directorul 1

en: Re&ad-only
ro_RO: Num&ai-citire

en: Swap 1st | 2nd
ro_RO: Interschimbă 1 | 2

en: &Browse...
ro_RO: Răsf&oiește...

en: &2nd File or Folder
ro_RO: Fișierul sau directorul 2

en: Rea&d-only
ro_RO: Protejat la scriere

en: Swap 2nd | 3rd
ro_RO: Interschimbă 2 | 3

en: B&rowse...
ro_RO: &Răsfoiește...

en: &3rd File or Folder (Optional)
ro_RO: Fișierul sau directorul 3 (opțional)

en: Read-o&nly
ro_RO: Protejat la scriere

en: Swap 1st | 3rd
ro_RO: Interschimbă 1 | 3

en: Browse...
ro_RO: Răsfoiește...

en:  Folder: Filter
ro_RO:  Director: filtru

en:  File: Prediffer Plugin
ro_RO:  Fișier: Plugin prediferențiator

en:  File: Unpacker Plugin
ro_RO:  Fișier: plugin dezarhivator

en: Se&lect...
ro_RO: Se&lectează...

en: Cancel
ro_RO: Renunță

en: Status:
ro_RO: Stare:

en: Help
ro_RO: Ajutor

en: Automatically &scroll to first difference
ro_RO: De&sfășoară automat la prima diferență

en: Automatically s&croll to first inline difference
ro_RO: Desfășoară automat la prima diferență în cadrul rândului

en: Cl&ose windows with 'Esc':
ro_RO: Închide ferestrele cu tasta 'Esc':

en: &Automatically verify paths in Open-dialog
ro_RO: Verifică automat căile în dialogul de deschidere

en: Single instance mode:
ro_RO: Mod instanță unică:

en: As&k when closing multiple windows
ro_RO: Întreabă înainte de a închide fereste multiple

en: &Preserve file time in file compare
ro_RO: Păstrează data și ora fișierului pentru compararea fișierelor

en: Show "Select Files or Folders" dialog on startup
ro_RO: Afișează la start dialogul "Selectează fișiere sau directoare"

en: Close "Select Files or Folders" dialog on clicking Compare button
ro_RO: Închide dialogul "Selectează fișiere sau directoare" la apăsarea butonului Compară

en: Op&en-dialog Auto-Completion:
ro_RO: Auto-completare în dialogul de deschidere:

en: Auto-&reload modified files:
ro_RO: &Reîncarcă automat fișierele modificate:

en: Language:
ro_RO: Limba:

en: Find
ro_RO: Găsește

en: Fi&nd what:
ro_RO: Ce a&nume:

en: Match &whole word only
ro_RO: Potrivește doar cu&vinte întregi

en: Match &case
ro_RO: Respectă minuscule/majuscule

en: Regular &expression
ro_RO: &Expresie regulată

en: D&on't wrap end of file
ro_RO: Nu relua de la începutul fișierului

en: &Don't close this dialog box
ro_RO: Nu închide această fereastră de dialog

en: &Find Next
ro_RO: &Găsește următorul

en: Find &Prev
ro_RO: Găsește precedentul

en: Replace
ro_RO: Înlocuiește

en: Re&place with:
ro_RO: C&u ce:

en: &Don't wrap end of file
ro_RO: Nu relua de la începutul &fișierului

en: Replace in
ro_RO: Înlocuiește în

en: &Selection
ro_RO: &Selecție

en: Wh&ole file
ro_RO: Între&gul fișier

en: Find Pre&v
ro_RO: Găsește precedentul

en: &Replace
ro_RO: Înlocuieș&te

en: Replace &All
ro_RO: Înlocuiește t&ot

en: Markers
ro_RO: Marcatori

en: Enable &Markers
ro_RO: Activează &marcatorii

en: New
ro_RO: Nou

en: &Background color:
ro_RO: Culoare fundal:

en: &Apply
ro_RO: &Aplică

en: Line Filters
ro_RO: Filtre de rând

en: Enable Line Filters
ro_RO: Activează filtrele de rând

en: Regular Expressions (one per line):
ro_RO: Expresii regulate (câte una pe rând):

en: Edit
ro_RO: Editează

en: Remove
ro_RO: Înlătură

en: Substitution Filters
ro_RO: Filtre de substituție

en: The changes that appear on the panels as the listed pairs below will be ignored or marked as insignificant. Patches are unaffected.
ro_RO: Modificările care apar în panouri ca perechile afișate mai jos vor fi ignorate sau marcate ca nesemnificative. Peticele nu sunt afectate.

en: Enable
ro_RO: Activează

en: Add
ro_RO: Adaugă

en: Clear
ro_RO: Șterge

en: Colors
ro_RO: Culori

en: Color Scheme:
ro_RO: Schemă culori:

en: Background
ro_RO: Fundal

en: Deleted
ro_RO: Șters

en: Difference:
ro_RO: Diferență:

en: Selected Difference:
ro_RO: Diferență selectată:

en: Ignored Difference:
ro_RO: Diferență ignorată:

en: Moved:
ro_RO: Mutat:

en: Selected Moved:
ro_RO: Selecție mutată:

en: Same As The Next (3 panes):
ro_RO: La fel ca următorul (3 panouri):

en: Same As The Next (Selected):
ro_RO: La fel ca următorul (selectate):

en: Word Difference:
ro_RO: Diferență cuvânt:

en: Selected Word Diff:
ro_RO: Diferență cuvânt selectată:

en: &Use folder compare colors
ro_RO: &Utilizează culorile de comparare a directoarelor

en: Items equal:
ro_RO: Elemente egale:

en: Items different:
ro_RO: Elemente diferite:

en: Items not exists all:
ro_RO: Elemente nu există toate:

en: Items filtered:
ro_RO: Elemente filtrate:

en: Margin:
ro_RO: Margine:

en: System
ro_RO: Sistem

en: &Send deleted files to Recycle Bin
ro_RO: Trimite fișierele șterse către Recycle Bin

en: &External editor:
ro_RO: Editor &extern:

en: &Filter folder:
ro_RO: Directorul cu &filtre:

en: Temporary files folder
ro_RO: Directorul cu fișiere temporare

en: S&ystem's temp folder
ro_RO: Direc&torul cu fișiere temporare al sistemului

en: C&ustom folder:
ro_RO: Director personali&zat:

en: Br&owse...
ro_RO: Ră&sfoiește...

en: Patch Generator
ro_RO: Generator petice

en: File&1:
ro_RO: &Fișier 1:

en: File&2:
ro_RO: F&ișier 2:

en: &Swap
ro_RO: Interschim&bă

en: &Copy to Clipboard
ro_RO: &Copiază în memorie

en: &Append to existing file
ro_RO: &Adaugă la fișier existent

en: &Result:
ro_RO: &Rezultat:

en: Bro&wse...
ro_RO: Răsf&oiește...

en: St&yle:
ro_RO: S&til:

en: Inclu&de command line
ro_RO: Inclu&de linia de comandă

en: Open to e&xternal editor
ro_RO: Deschide în editor e&xtern

en: Defaults
ro_RO: Implicite

en: Display Columns
ro_RO: Afișează coloanele

en: Move &Up
ro_RO: Mută mai s&us

en: Move &Down
ro_RO: Mută mai &jos

en: &Additional Properties
ro_RO: Proprietăți suplimentare

en: Additional Properties
ro_RO: Proprietăți suplimentare

en: Select Plugin
ro_RO: Selectează plugin

en: Plugin &Name:
ro_RO: &Nume plugin:

en: Extensions list:
ro_RO: Listă extensii:

en: Description:
ro_RO: Descriere:

en: Default arguments:
ro_RO: Argumente implicite:

en: Display all plugins, don't check the extension
ro_RO: Afișează toate plugin-urile, nu verifica extensia

en: &Open files in the same window type after unpacking
ro_RO: Deschide fișierele în același tip de fereastră după dezarhivare

en: &Plugin Pipeline:
ro_RO: Lanțul de &plugin-uri:

en: &Add pipe
ro_RO: &Adaugă pipe

en: Pause
ro_RO: Pauză

en: Continue
ro_RO: Continuă

en: &Number of CPU cores to use:
ro_RO: &Numărul de procesoare de utilizat:

en: Items total:
ro_RO: Elemente total:

en: Items compared:
ro_RO: Elemente comparate:

en: Go to
ro_RO: Mergi la

en: G&o to:
ro_RO: &La:

en: File
ro_RO: Fișier

en: Go to what
ro_RO: Mergi la

en: Li&ne
ro_RO: Râ&nd

en: &Difference
ro_RO: &Diferență

en: &Go to
ro_RO: &Mergi la

en: Compare
ro_RO: Comparare

en: Whitespaces
ro_RO: Blanc

en: &Compare
ro_RO: &Compară

en: &Ignore change
ro_RO: &Ignoră schimbare

en: I&gnore all
ro_RO: I&gnoră tot

en: E&nable moved block detection
ro_RO: Activea&ză detecție blocuri mutate

en: Align &similar lines
ro_RO: Aliniază rândurile &similare

en: Diff &algorithm:
ro_RO: &Algoritm de diferențiere:

en: Enable indent &heuristic
ro_RO: Activează euristica de indentare

en: Completely unhighlight the ignored differences
ro_RO: Demarchează complet diferențele ignorate

en: &Highlight syntax
ro_RO: E&vidențiere sintaxă

en: &Automatic rescan
ro_RO: Rescanare &automată

en: &Preserve original EOL chars
ro_RO: &Păstrează caracterele EOL originale

en: Tabs
ro_RO: File

en: &Tab size:
ro_RO: Mărime &filă:

en: &Insert Tabs
ro_RO: &Inserează file

en: Insert &Spaces
ro_RO: In&serează blancuri

en: Line Difference Coloring
ro_RO: Colorarea diferențelor din rând

en: View line differences
ro_RO: Arată diferențele din rând

en: &Character level
ro_RO: La nivel de &caracter

en: &Word-level:
ro_RO: La nivel de cu&vânt:

en: W&ord break characters:
ro_RO: Caractere de despărțire cuvinte:

en: &Rendering Mode:
ro_RO: Mod de &randare:

en: WinMerge allows hiding some common message boxes. Press the Reset button to make all message boxes visible again.
ro_RO: WinMerge permite ascunderea unor casete de mesaj. Apasă butonul Reinițializare pentru a afișa din nou toate căsuțele de mesaj.

en: Reset
ro_RO: Reinițializare

en: File Filters
ro_RO: Filtre de fișiere

en: Test...
ro_RO: Testează...

en: Install...
ro_RO: Instalează...

en: New...
ro_RO: Nou...

en: Edit...
ro_RO: Editează...

en: Delete...
ro_RO: Șterge...

en: Save modified files?
ro_RO: Salvare fișiere modificate?

en: Left side file
ro_RO: Fișier stânga

en: &Save changes
ro_RO: &Salvează modificările

en: &Discard changes
ro_RO: Renunță la mo&dificări

en: Middle side file
ro_RO: Fișierul din partea de mijloc

en: Sa&ve changes
ro_RO: Sal&vează modificările

en: Discard c&hanges
ro_RO: Renunță la modificări

en: Right side file
ro_RO: Fișier dreapta

en: S&ave changes
ro_RO: S&alvează modificările

en: Dis&card changes
ro_RO: Renunță la s&chimbări

en: Disca&rd All
ro_RO: &Renunță la toate

en: Codepage
ro_RO: Codare caractere

en: Default Codepage
ro_RO: Codare caractere implicită

en: Select the default codepage assumed when loading non-Unicode files:
ro_RO: Selectează codarea caracterelor folosită implicit la încărcarea fișierelor non-Unicode:

en: System codepage
ro_RO: Codarea sistemului

en: According to WinMerge User Interface
ro_RO: Conform cu interfața WinMerge

en: Custom codepage:
ro_RO: Pagină de codare particularizată:

en: Detect codepage info for these type of files: .html, .rc, .xml
    Need to restart session.
ro_RO: Detectează informațiile despre pagina de codare pentru aceste tipuri de fișiere: .html, .rc, .xml
    Sesiunea trebuie restartată.

en: Detect codepage for text files with mlang.dll
    Need to restart session.
ro_RO: Detectează pagina de codare pentru fișiere text cu mlang.dll
    Sesiunea trebuie restartată.

en: Options
ro_RO: Opțiuni

en: Import...
ro_RO: Importă...

en: Export...
ro_RO: Exportă...

en: Keywords:
ro_RO: Cuvinte cheie:

en: Function names:
ro_RO: Nume de funcții:

en: Comments:
ro_RO: Comentarii:

en: Numbers:
ro_RO: Numere:

en: Operators:
ro_RO: Operatori:

en: Strings:
ro_RO: Șiruri de caractere:

en: Preprocessor:
ro_RO: Preprocesor:

en: User 1:
ro_RO: Utilizator 1:

en: User 2:
ro_RO: Utilizator 2:

en: Bold
ro_RO: Aldine

en: Search Marker:
ro_RO: Marcatorul de căutare:

en: User Defined Marker1:
ro_RO: Marcatorul definit utilizator 1:

en: User Defined Marker2:
ro_RO: Marcatorul definit utilizator 2:

en: User Defined Marker3:
ro_RO: Marcatorul definit utilizator 3:

en: Folder Compare Report
ro_RO: Raport comparare directoare

en: Report &File:
ro_RO: &Fișier raport:

en: &Style:
ro_RO: &Stil:

en: &Include File Compare Report
ro_RO: &Include raportul de comparare fișiere

en: Shared or Private Filter
ro_RO: Filtru public sau privat

en: Which type of filter do you want to create?
ro_RO: Ce tip de filtru doriți să creați?

en: Shared Filter (for all users on this machine)
ro_RO: Filtru public (pentru toți utilizatorii de pe mașina curentă)

en: Private Filter (only for current user)
ro_RO: Filtru privat (doar pentru utilizatorul curent)

en: Archive Support
ro_RO: Suport arhivare

en: &Enable archive file support
ro_RO: Activ&ează suportul pentru fișierele arhivă

en: &Detect archive type from file signature
ro_RO: &Detectează tipul arhivei după semnătura fișierului

en: Items saved to or restored from the project file:
ro_RO: Elemente salvate sau restaurate din fișierul proiect:

en: Compare Statistics
ro_RO: Statistici ale comparării

en: Folders:
ro_RO: Directoare:

en: Files:
ro_RO: Fișiere:

en: Different
ro_RO: Diferite

en: Binary:
ro_RO: Binare:

en: Unique
ro_RO: Unice

en: Left:
ro_RO: Stânga:

en: Right:
ro_RO: Dreapta:

en: Identical
ro_RO: Identice

en: Total:
ro_RO: În total:

en: Close
ro_RO: Închide

en: Middle:
ro_RO: Mijloc:

en: Missing Left:
ro_RO: Lipsă stânga:

en: Missing Middle:
ro_RO: Lipsă mijloc:

en: Missing Right:
ro_RO: Lipsă dreapta:

en: Affects
ro_RO: Afectează

en: (Affects)
ro_RO: (Afectează)

en: Select Codepage for
ro_RO: Selectează codare caractere pentru

en: &File Loading:
ro_RO: Încărcare &fișier:

en: File &Saving:
ro_RO: &Salvare fișier:

en: &Use same codepage for both
ro_RO: Aceeași codare caractere pentr&u ambele

en: &Cancel
ro_RO: &Renunță

en: Test Filter
ro_RO: Testează filtru

en: Testing filter:
ro_RO: Testare filtru:

en: &Enter text to test:
ro_RO: Introduc&eți textul pentru testare:

en: &Folder Name
ro_RO: Nu&me director

en: Result:
ro_RO: Rezultat:

en: &Test
ro_RO: &Testează

en: &Close
ro_RO: În&chide

en: Table
ro_RO: Tabel

en: File type
ro_RO: Tip fișier

en: Custom &Delimiter-Separated Values
ro_RO: Valori separate cu delimitator personalizat

en: D&elimiter character:
ro_RO: Caracterul d&elimitator:

en: &Allow newlines in quotes
ro_RO: Permite sfârșituri de rând în ghilimele

en: &Quote character:
ro_RO: Caracterul de citare:

en: &Use customized text colors
ro_RO: Folosește c&ulori ale textului personalizate

en: Whitespace:
ro_RO: Blancuri:

en: Regular text:
ro_RO: Text normal:

en: Selection:
ro_RO: Selecție:

en: Backup Files
ro_RO: Copii de siguranță

en: Create backup files in:
ro_RO: Crează copii de siguranță pentru:

en: &Folder compare
ro_RO: Comparare &directoare

en: Fil&e compare
ro_RO: Comparare fiși&ere

en: Create backup files into:
ro_RO: Crează copii de siguranță în:

en: &Original file's folder
ro_RO: Directorul &original al fișierului

en: &Global backup folder:
ro_RO: Directorul de siguranță &global:

en: Backup filename:
ro_RO: Numele fișierului de siguranță:

en: &Append .bak extension
ro_RO: &Adaugă extensia .bak

en: A&ppend timestamp
ro_RO: Adaugă ora

en: Confirm Copy
ro_RO: Confirmă copierea

en: Are you sure you want to copy XXX items?
ro_RO: Sunteți sigur că vreți să copiați XXX elemente?

en: From left
ro_RO: De la stânga

en: To right
ro_RO: De la dreapta

en: Don't ask this &question again.
ro_RO: Nu î&ntreba din nou.

en: Yes
ro_RO: Da

en: No
ro_RO: Nu

en: Plugins
ro_RO: Plugin-uri

en: &Enable plugins
ro_RO: Activ&ează plugin-uri

en: File filters:
ro_RO: Filtre fișiere:

en: &Plugin arguments:
ro_RO: Argumente &plugin-uri:

en: Enable &automatic unpacking/prediffing for the plugin
ro_RO: Acrivează dezarhivarea/prediferențierea &automată pentru plugin

en: Shell Integration
ro_RO: Integrare în shell

en: &Add to context menu
ro_RO: &Adaugă la meniul contextual

en: E&nable advanced menu
ro_RO: Activează me&niul contextual avansat

en: Enable &Compare As menu
ro_RO: Activează meniul &Compară ca

en: &Register shell extension
ro_RO: În&registrează extensia shell

en: &Unregister shell extension
ro_RO: Deînregistrează extensia shell

en: Register shell extension for current user &only
ro_RO: Înregistrează extensia shell d&oar pentru utilizatorul curent

en: Unregister shell extension for current user on&ly
ro_RO: Deînregistrează extensia shell doar pentru uti&lizatorul curent

en: Register shell extension for &Windows 11 or later
ro_RO: Înregistrează extensia shell pentru &Windows 11 ori mai nou

en: Unregister shell extension for W&indows 11 or later
ro_RO: Deînregistrează extensia shell pentru W&indows 11 ori mai nou

en: Jump List
ro_RO: Lista de salturi

en: Clear all recent items
ro_RO: Șterge toate elementele recente

[ctx: Options dialog|Categories]
en: Folder
ro_RO: Director

en: S&top after first difference
ro_RO: Opreș&te după prima diferență

en: Ign&ore time differences less than 3 seconds
ro_RO: Ign&oră diferențe de timp mai mici de 3 secunde

en: &Automatically expand subfolders after comparison:
ro_RO: Expandează &automat subdirectoarele după comparare:

en: Include &unique subfolders contents
ro_RO: Include conținutul &unic al subdirectoarelor

en: Ignore &reparse points
ro_RO: Ignoră punctele de reparsare

en: Threshold for switching to &quick compare (MB):
ro_RO: Prag pentru trecerea la compararea rapidă (MB):

en: Threshold for switching to &binary compare (MB):
ro_RO: Prag pentru trecerea la compararea binară (MB):

en: File patterns:
ro_RO: Modele de fișiere:

en: Custom Delimiter-Separated Values
ro_RO: Valori separate cu delimitator personalizat

[ctx: Options dialog|Categories]
en: Binary
ro_RO: Binar

en: Binary file &patterns:
ro_RO: Modele de fișiere binare:

en: Frhed settings
ro_RO: Setări Frhed

en: View &Settings...
ro_RO: &Setări vizualizare...

en: &Binary Mode...
ro_RO: Mod &binar...

en: &Character Set...
ro_RO: Set &caractere...

en: Image
ro_RO: Imagine

en: Image file &patterns:
ro_RO: Modele fișiere imagine:

en: &Enable image compare in folder compare
ro_RO: Activ&ează compararea imaginilor la compararea directoarelor

en: OCR result:
ro_RO: Rezultat OCR:

en: Webpage
ro_RO: Pagină web

en: URL pattern to &include (Regular expression):
ro_RO: Model URL de &inclus (expresie regulată):

en: URL pattern to &exclude (Regular expression):
ro_RO: Model URL de &exclus (expresie regulată):

en: &User data folder location:
ro_RO: Locația directorului de date utilizator:

en: &Separate user data folders for each pane
ro_RO: &Separă directoarele de date utilizator pentru fiecare panou

en: &Hex View
ro_RO: Afișare &hexadecimală

en: 
    New Documents (Ctrl+N)
ro_RO: 
    Documente noi (Ctrl+N)

en: 
    Open (Ctrl+O)
ro_RO: 
    Deschide (Ctrl+O)

en: 
    Save (Ctrl+S)
ro_RO: 
    Salvează (Ctrl+S)

en: Unknown error attempting to open project file.
ro_RO: Eroare necunoscută la încercarea de deschidere a fișierului proiect.

en: Unknown error attempting to save project file.
ro_RO: Eroare necunoscută la încercarea de salvare a fișierului proiect.

en: Project file successfully loaded.
ro_RO: Fișierul proiect a fost încărcat cu succes.

en: Project file successfully saved.
ro_RO: Fișierul proiect a fost salvat cu succes.

en: 
    Undo (Ctrl+Z)
ro_RO: 
    Anulează (Ctrl+Z)

en: 
    Redo (Ctrl+Y)
ro_RO: 
    Refă (Ctrl+Y)

en: 
    FileCompare
    
    
    
    WinMerge.FileCompare
    WinMerge File Compare
ro_RO: 
    Comparare fișiere
    
    
    
    WinMerge.FileCompare
    WinMerge Comparare fișiere

en: 
    FolderCompare
    
    
    
    WinMerge.FolderCompare
    WinMerge Folder Compare
ro_RO: 
    Comparare directoare
    
    
    
    WinMerge.FolderCompare
    WinMerge Comparare directoare

en: WinMerge comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY. This is free software and you are welcome to redistribute it under certain circumstances; see the GNU General Public License in the Help menu for details.
ro_RO: WinMerge vine fără ABSOLUT NICIO GARANȚIE. Acesta este software liber și sunteți bineveniți să-l redistribuiți sub anumite circumstanțe; vedeți Licența Publică Generală GNU în meniul Ajutor pentru detalii.

en: &Abort
ro_RO: Re&nunță

en: &Retry
ro_RO: &Reîncearcă

en: &Ignore
ro_RO: &Ignoră

en: Ignore &all
ro_RO: Ignoră to&ate

en: &Yes
ro_RO: &Da

en: Yes to &all
ro_RO: D&a la toate

en: &No
ro_RO: &Nu

en: No to a&ll
ro_RO: Nu la to&ate

en: &Continue
ro_RO: &Continuă

en: &Skip
ro_RO: O&mite

en: Skip &all
ro_RO: Omite to&ate

en: Don't display this &message again.
ro_RO: Nu afișa acest &mesaj din nou.

en: To make this message box visible again, press the Reset button on the Message Boxes page of the Options dialog.
ro_RO: Pentru a face vizibilă din nou această fereastră de dialog, apăsați butonul Reinițializare din pagina Ferestre mesaj a dialogului Opțiuni.

en: Syntax
ro_RO: Sintaxă

en: Color Schemes
ro_RO: Scheme culori

en: Folder Compare
ro_RO: Comparare directoare

en: Project
ro_RO: Proiect

en: Differences
ro_RO: Diferențe

en: Message Boxes
ro_RO: Ferestre mesaj

en: To:
ro_RO: Către:

en: From left:
ro_RO: De la stânga:

en: To left:
ro_RO: Către stânga:

en: From right:
ro_RO: De la dreapta:

en: To right:
ro_RO: Către dreapta:

en: From middle:
ro_RO: Din mijloc:

en: To middle:
ro_RO: Către mijloc:

en: Version %1
ro_RO: Versiunea %1

en: Options (%1)
ro_RO: Opțiuni (%1)

en: All message boxes are now displayed again.
ro_RO: Toate casetele de mesaj vor fi de acum afișate din nou.

en: Value in Tab size -field is not in range WinMerge accepts.
    
    Please use values 1 - %1.
ro_RO: Valoarea din câmpul Mărime filă nu se încadrează în limitele acceptate de WinMerge.
    
    Vă rugăm folosiți valorile 1 - %1.

en: Open
ro_RO: Deschide

en: Programs|*.exe;*.bat;*.cmd|All Files (*.*)|*.*||
ro_RO: Programe|*.exe;*.bat;*.cmd|Toate fișierele (*.*)|*.*||

en: All Files (*.*)|*.*||
ro_RO: Toate fișierele (*.*)|*.*||

en: WinMerge Project Files (*.WinMerge)|*.WinMerge||
ro_RO: Fișiere proiect WinMerge (*.WinMerge)|*.WinMerge||

en: Options files (*.ini)|*.ini|All Files (*.*)|*.*||
ro_RO: Fișiere opțiuni (*.ini)|*.ini|Toate fișierele (*.*)|*.*||

en: Text Files (*.csv;*.asc;*.rpt;*.txt)|*.csv;*.asc;*.rpt;*.txt|All Files (*.*)|*.*||
ro_RO: Fișiere text (*.csv;*.asc;*.rpt;*.txt)|*.csv;*.asc;*.rpt;*.txt|Toate fișierele (*.*)|*.*||

en: HTML Files (*.htm,*.html)|*.htm;*.html|All Files (*.*)|*.*||
ro_RO: Fișiere HTML (*.htm,*.html)|*.htm;*.html|Toate fișierele (*.*)|*.*||

en: XML Files (*.xml)|*.xml|All Files (*.*)|*.*||
ro_RO: Fișiere XML (*.xml)|*.xml|Toate fișierele (*.*)|*.*||

en: Do not expand
ro_RO: Nu expanda

en: Expand all subfolders
ro_RO: Expandează toate subdirectoarele

en: Expand different subfolders
ro_RO: Expandează subdirectoarele diferite

en: Expand identical subfolders
ro_RO: Expandează subdirectoarele identice

en: File Type
ro_RO: Tip fișier

en: Extension
ro_RO: Extensie

en: Message
ro_RO: Mesaj

en: Answer
ro_RO: Răspuns

en: Item
ro_RO: Element

en: Load
ro_RO: Încarcă

en: Save
ro_RO: Salvează

en: Include Subfolders
ro_RO: Include subdirectoare

en: Compare Options
ro_RO: Opțiuni comparare

en: Hidden Items
ro_RO: Elemente ascunse

en: Name
ro_RO: Nume

en: Location
ro_RO: Locație

en: Filters
ro_RO: Filtre

en: Description
ro_RO: Descriere

en: Select filename for new filter
ro_RO: Selectează numele fișierului pentru noul filtru

en: File Filters (*.flt)|*.flt|All Files (*.*)|*.*||
ro_RO: Fișiere filtru (*.flt)|*.flt|Toate fișierele (*.*)|*.*||

en: Cannot find file filter template file!
    
    Please copy file %1 to WinMerge/Filters folder:
    %2.
ro_RO: Nu s-a găsit fișierul filtru șablon!
    
    Vă rugăm copiați fișierul %1 în directorul WinMerge/Filters :
    %2.

en: Cannot copy filter template file to filter folder:
    %1
    
    Please make sure the folder exists and is writable.
ro_RO: Nu se poate copia fișierul filtru șablon către directorul filtru:
    %1
    
    Vă rugăm verificați că fișierul există și este editabil.

en: User's filter file folder is not defined!
    
    Please select filter folder in Options/System.
ro_RO: Directorul filtru al utilizatorului nu este definit!
    
    Vă rugăm selectați directorul filtru în Opțiuni.../Sistem.

en: Failed to delete the filter file:
    %1
    
    Maybe the file is read-only?
ro_RO: Nu s-a putut șterge fișierul filtru:
    %1
    
    Este posibil ca fișierul să fie protejat la scriere?

en: Locate filter file to install
ro_RO: Selectați fișierul filtru pentru instalare

en: Installing filter file failed.
    
    Could not copy new filter file to filter folder.
ro_RO: Instalarea fișierului filtru a eșuat.
    
    Nu s-a putut copia noul fișier filtru în directorul filtru.

en: Filter file already exists. Overwrite existing filter?
ro_RO: Fișierul filtru deja există. Suprascrie?

en: Regular expression
ro_RO: Expresie regulată

en: Filters were updated. Do you want to refresh all open folder compares?
    
    If you do not want to refresh all compares now you can select 'No' and refresh compares later.
ro_RO: Filtrele au fost actualizate. Doriți să reîmprospătați toate comparările de directoare deschise?
    
    Dacă nu doriți să reîmprospătați acum toate comparările, alegeți 'Nu' și reîmprospătați comparările mai târziu.

en: Folder Comparison Results
ro_RO: Rezultate comparare directoare

en: File Comparison
ro_RO: Comparare fișiere

en: Untitled left
ro_RO: Nedenumit stânga

en: Untitled middle
ro_RO: Nedenumit mijloc

en: Untitled right
ro_RO: Nedenumit dreapta

en: Base File
ro_RO: Fișierul bază

en: Theirs File
ro_RO: Fișierul lor

en: Mine File
ro_RO: Fișierul meu

en: Original File
ro_RO: Fișierul original

en: Ln: %s  Col: %d/%d  Ch: %d/%d  EOL: %s
ro_RO: Rd: %s  Col: %d/%d  Car: %d/%d  EOL: %s

en: Line: %s
ro_RO: Rând: %s

en: Ln: %s  Col: %d/%d  Ch: %d/%d
ro_RO: Rd: %s  Col: %d/%d  Car: %d/%d

en: Merge
ro_RO: Fuziune

en: Difference %1 of %2
ro_RO: Deferența %1 din %2

en: %1 Differences Found
ro_RO: %1 diferențe găsite

en: 1 Difference Found
ro_RO: O diferență găsită

en: Item %1 of %2
ro_RO: Element %1 din %2

en: Items: %1
ro_RO: Elemente: %1

en: Comparing items...
ro_RO: Comparare elemente...

en: %.1f[items/sec]
ro_RO: %.1f[elem/sec]

en: Select two existing folders or files to compare.
ro_RO: Selectați două directoare sau fișiere existente pentru comparare.

en: Folder Selection
ro_RO: Selectare directoare

en: Select two (or three) folders or two (or three) files to compare.
ro_RO: Selectați două (sau trei) directoare ori două (sau trei) fișiere pentru comparare.

en: Left (1st) path is invalid!
ro_RO: Calea din stânga (1) este invalidă!

en: Middle (2nd) path is invalid!
ro_RO: Calea din mijloc (2) este invalidă!

en: Right (2nd) path is invalid!
ro_RO: Calea din dreapta (2) este invalidă!

en: Right (3rd) path is invalid!
ro_RO: Calea din dreapta (3) este invalidă!

en: Both paths are invalid!
ro_RO: Ambele căi sunt nevalide!

en: Left (1st) and Middle (2nd) paths are invalid!
ro_RO: Căile din stânga (1) și mijloc (2) sunt invalide!

en: Left (1st) and Right (3rd) paths are invalid!
ro_RO: Căile din stânga (1) și dreapta (3) sunt invalide!

en: Middle (2nd) and Right (3rd) paths are invalid!
ro_RO: Căile din mijloc (2) și dreapta (3) sunt invalide!

en: All paths are invalid!
ro_RO: Toate căile sunt invalide!

en: Only enabled for file comparisons
ro_RO: Activat doar pentru comparare de fișiere

en: Cannot compare file and folder!
ro_RO: Nu se poate compara un fișier cu un director!

en: File not found: %1
ro_RO: Fișier negăsit: %1

en: File not unpacked: %1
ro_RO: Fișier nedezarhivat: %1

en: Cannot open file
    %1
    
    %2
ro_RO: Nu se poate deschide fișierul
    %1
    
    %2

en: Failed to parse conflict file.
ro_RO: Analizarea fișierului de conflicte a eșuat.

en: The file
    %1
    is not a conflict file.
ro_RO: Fișierul
    %1
    nu e un fișier de conflicte.

en: You are about to compare very large files.
    Showing the contents of the files requires a very large amount of memory.
    Do you want to show only the comparison results, not the contents of the files?
ro_RO: Sunteți pe cale să comparați fișiere foarte mari.
    Pentru a afișa conținutul fișierelor, e nevoie de o cantitate foarte mare de memorie.
    Doriți să arătați doar rezultatele comparării și nu conținutul fișierelor?

en: Save As
ro_RO: Salvează ca

en: Save changes to %1?
ro_RO: Salvează schimbările în %1?

en: %1 is marked read-only. Would you like to override the read-only file? (No to save as new filename.)
ro_RO: %1 este marcat ca numai-citire. Doriți suprascrierea fișierului numai-citire? (Apăsați nu ca să forțați redenumirea.)

en: Error backing up file
ro_RO: Eroare la salvarea copiei de siguranță a fișierului

en: Unable to backup original file:
    %1
    
    Continue anyway?
ro_RO: Imposibil de realizat copia de siguranță a fișierului original:
    %1
    
    Continuați oricum?

en: Saving file failed.
    %1
    %2
    Do you want to:
    	- use a different filename (Press OK)
    	- abort the current operation (Press Cancel)?
ro_RO: Salvarea fișierului a eșuat.
    %1
    %2
    Doriți să:
    	- folosiți un alt nume de fișier (apăsați OK)
    	- renunțați la operația curentă (apăsați Renunță)?

en: Plugin '%2' cannot pack your changes to the left file back into '%1'.
    
    The original file will not be changed.
    
    Do you want to save the unpacked version to another file?
ro_RO: Plugin-ul '%2' nu poate arhiva schimbările fișierului din partea stângă înapoi în '%1'.
    
    Fișierul original nu va fi modificat.
    
    Doriți să salvați versiunea nearhivată în alt fișier?

en: Plugin '%2' cannot pack your changes to the middle file back into '%1'.
    
    The original file will not be changed.
    
    Do you want to save the unpacked version to another file?
ro_RO: Plugin-ul '%2' nu poate arhiva schimbările fișierului din mijloc înapoi în '%1'.
    
    Fișierul original nu va fi modificat.
    
    Doriți să salvați versiunea nearhivată în alt fișier?

en: Plugin '%2' cannot pack your changes to the right file back into '%1'.
    
    The original file will not be changed.
    
    Do you want to save the unpacked version to another file?
ro_RO: Plugin-ul '%2' nu poate arhiva schimbările fișierului din partea dreaptă înapoi în '%1'.
    
    Fișierul original nu va fi modificat.
    
    Doriți să salvați versiunea nearhivată în alt fișier?

en: Another application has updated file
    %1
    since WinMerge loaded it.
    
    Overwrite changed file?
ro_RO: Altă aplicație a actualizat fișierul
    %1
    de la încărcarea lui de către WinMerge.
    
    Suprascrieți fișierul modificat?

en: %1
    is marked read-only. Would you like to override the read-only item?
ro_RO: %1
    este marcat ca protejat la scriere. Doriți să suprascrieți elementul protejat la scriere?

en: Another application has updated file
    %1
    since WinMerge scanned it last time.
    
    Do you want to reload the file?
ro_RO: Altă aplicație a actualizat fișierul
    %1
    de la ultima scanare făcută de WinMerge.
    
    Doriți să reîncărcați fișierul?

en: Save Left File As
ro_RO: Salvează fișierul din stânga ca

en: Save Middle File As
ro_RO: Salvează fișierul din mijloc ca

en: Save Right File As
ro_RO: Salvează fișierul din dreapta ca

en: The file
    %1
    has disappeared. Please save a copy of the file to continue.
ro_RO: Fișierul
    %1
    a dispărut. Vă rog salvați o copie a fișierului pentru a continua.

en: Cannot merge differences when documents are not in synch.
    
    Refresh documents before continuing.
ro_RO: Nu se pot fuziona diferențele când documentele nu sunt sincronizate.
    
    Reîmprospătați documentele înainte de a continua.

en: Break at whitespace
ro_RO: Întrerupe la blanc

en: Break at whitespace or punctuation
ro_RO: Întrerupe la blanc sau semn de punctuație

en: Copy to &Middle	Alt+Right
ro_RO: Copiază în &mijloc	Alt+Right

en: Copy to &Middle	Alt+Left
ro_RO: Copiază în &mijloc	Alt+Left

en: Copy from Middle	Alt+Shift+Right
ro_RO: Copiază din mijloc	Alt+Shift+Right

en: Copy from Middle	Alt+Shift+Left
ro_RO: Copiază din mijloc	Alt+Shift+Left

en: Copy to Middle and Advance	Ctrl+Alt+Right
ro_RO: Copiază în mijloc și avansează	Ctrl+Alt+Right

en: Copy to Middle and Advance	Ctrl+Alt+Left
ro_RO: Copiază în mijloc și avansează	Ctrl+Alt+Left

en: Copy All to Middle
ro_RO: Copiază tot în mijloc

en: Right to Left (%1)
ro_RO: Din dreapta în stânga (%1)

en: Right to Middle (%1)
ro_RO: Din dreapta în mijloc (%1)

en: Middle to Left (%1)
ro_RO: Din mijloc în stânga (%1)

en: Middle to Right (%1)
ro_RO: Din mijloc în dreapta (%1)

en: Left to Right (%1)
ro_RO: Din stânga în dreapta (%1)

en: Left to Middle (%1)
ro_RO: Din stânga în mijloc (%1)

en: Left to... (%1)
ro_RO: Din stânga în... (%1)

en: Middle to... (%1)
ro_RO: Din mijloc în... (%1)

en: Right to... (%1)
ro_RO: Din dreapta în... (%1)

en: Both to... (%1)
ro_RO: Ambele în... (%1)

en: All to... (%1)
ro_RO: Toate în... (%1)

en: Differences to... (%1)
ro_RO: Diferențele în... (%1)

en: Left (%1)
ro_RO: Stânga (%1)

en: Middle (%1)
ro_RO: Mijloc (%1)

en: Right (%1)
ro_RO: Dreapta (%1)

en: Both (%1)
ro_RO: Ambele (%1)

en: All (%1)
ro_RO: Tot (%1)

en: Left side - select destination folder:
ro_RO: Partea stângă - selectare director destinație:

en: Middle side - select destination folder:
ro_RO: Partea din mijloc - selectare director destinație:

en: Right side - select destination folder:
ro_RO: Partea dreaptă - selectare director destinație:

en: (%1 Files Affected)
ro_RO: (%1 fișiere afectate)

en: (%1 of %2 Files Affected)
ro_RO: (%1 din %2 fișiere afectate)

en: Are you sure you want to delete
    
    %1 ?
ro_RO: Sunteți sigur că vreți să ștergeți
    
    %1 ?

en: Are you sure you want to copy?
ro_RO: Sunteți sigur că vreți să copiați?

en: Are you sure you want to copy %d items?
ro_RO: Sunteți sigur că vreți să copiați %d elemente?

en: Operation aborted!
    
    Folder contents at disks has changed, path
    %1
    was not found.
    
    Please refresh the compare.
ro_RO: Operație întreruptă!
    
    Conținutul directorului s-a modificat pe disc, calea
    %1
    nu a fost găsită.
    
    Vă rugăm reîmprospătați compararea.

en: Are you sure you want to move?
ro_RO: Sunteți sigur că vreți să mutați?

en: Are you sure you want to move %d items?
ro_RO: Sunteți sigur că vreți să mutați %d elemente?

en: Confirm Move
ro_RO: Confirmați mutarea

en: You are about to close the window that is comparing folders. Are you sure you want to close the window?
ro_RO: Sunteți pe cale să închideți fereastra care compară directoarele. Sunteți sigur?

en: You are about to close the folder comparison window that took a significant amount of time. Are you sure you want to close the window?
ro_RO: Sunteți pe cale să închideți fereastra pentru compararea directoarelor, care a durat mult timp. Sunteți sigur?

en: The file or folder name is invalid.
ro_RO: Numele fișierului sau al directorului este invalid.

en: Failed to execute external editor: %1
ro_RO: Execuția editorului extern a eșuat: %1

en: Unknown archive format
ro_RO: Format arhivă necunoscut

en: Failed to extract archive files.
    Do you want to compare the archive files as text files?
ro_RO: Extragerea fișierelor din arhivă a eșuat.
    Doriți să comparați arhivele ca fișiere text?

en: Filename
ro_RO: Nume fișier

[ctx: DirView|ColumnHeader]
en: Folder
ro_RO: Director

en: Comparison result
ro_RO: Rezultat comparare

en: Left Date
ro_RO: Dată stânga

en: Right Date
ro_RO: Dată dreapta

en: Middle Date
ro_RO: Dată mijloc

en: Left Size
ro_RO: Mărime stânga

en: Right Size
ro_RO: Mărime dreapta

en: Middle Size
ro_RO: Mărime mijloc

en: Right Size (Short)
ro_RO: Mărime dreapta (scurt)

en: Left Size (Short)
ro_RO: Mărime stânga (scurt)

en: Middle Size (Short)
ro_RO: Mărime mijloc (scurt)

en: Left Creation Time
ro_RO: Timp creare stânga

en: Right Creation Time
ro_RO: Timp creare dreapta

en: Middle Creation Time
ro_RO: Timp creare mijloc

en: Newer File
ro_RO: Fișier mai nou

en: Left File Version
ro_RO: Versiune fișier stânga

en: Right File Version
ro_RO: Versiune fișier dreapta

en: Middle File Version
ro_RO: Versiune fișier mijloc

en: Short Result
ro_RO: Rezultat scurt

en: Left Attributes
ro_RO: Atribute stânga

en: Right Attributes
ro_RO: Atribute dreapta

en: Middle Attributes
ro_RO: Atribute mijloc

en: Left EOL
ro_RO: EOL stânga

en: Middle EOL
ro_RO: EOL mijloc

en: Right EOL
ro_RO: EOL dreapta

en: Left Encoding
ro_RO: Set de caractere stânga

en: Right Encoding
ro_RO: Set de caractere dreapta

en: Middle Encoding
ro_RO: Set de caractere mijloc

en: Ignored Diff
ro_RO: Diferențe ignorate

[ctx: DirView|ColumnHeader]
en: Binary
ro_RO: Binar

en: Unpacker
ro_RO: Dezarhivator

en: Prediffer
ro_RO: Prediferențiator

en: Left
ro_RO: Stânga

en: Middle
ro_RO: Mijloc

en: Right
ro_RO: Dreapta

en: Diff
ro_RO: Diferență

en: Left Duplicate Count
ro_RO: Număr duplicate stânga

en: Right Duplicate Count
ro_RO: Număr duplicate dreapta

en: Middle Duplicate Count
ro_RO: Număr duplicate mijloc

en: Move
ro_RO: Mută

en: Communication
ro_RO: Comunicare

en: Devices
ro_RO: Dispozitive

en: Home
ro_RO: Acasă

en: Journal
ro_RO: Jurnal

en: Link
ro_RO: Legătură

en: Music
ro_RO: Muzică

en: Note
ro_RO: Notă

en: Photo
ro_RO: Foto

en: Search
ro_RO: Căutare

en: Security
ro_RO: Securitate

en: Task
ro_RO: Sarcină

en: Unable to compare files
ro_RO: Imposibil de comparat fișierele

en: Item aborted
ro_RO: Element întrerupt

en: File skipped
ro_RO: Fișier omis

en: Folder skipped
ro_RO: Director omis

en: Left only: %1
ro_RO: Numai stânga: %1

en: Middle only: %1
ro_RO: Numai mijloc: %1

en: Right only: %1
ro_RO: Numai dreapta: %1

en: Does not exist in %1
ro_RO: Nu există în %1

en: Binary files are identical
ro_RO: Fișierele binare sunt identice

en: Binary files are different
ro_RO: Fișierele binare sunt diferite

en: Files are different
ro_RO: Fișierele sunt diferite

en: Folders are different
ro_RO: Directoarele sunt diferite

en: Left Only
ro_RO: Numai stânga

en: Right Only
ro_RO: Numai dreapta

en: Middle Only
ro_RO: Numai mijloc

en: No item in left
ro_RO: Niciun element în stânga

en: No item in right
ro_RO: Niciun element în dreapta

en: No item in middle
ro_RO: Niciun element în mijloc

en: Error
ro_RO: Eroare

en: Text files are identical
ro_RO: Fișierele text sunt identice

en:  (Middle and right are identical)
ro_RO:  (Mijlocul și stânga sunt identice)

en:  (Left and right are identical)
ro_RO:  (Stânga și dreapta sunt identice)

en:  (Left and middle are identical)
ro_RO:  (Stânga și mijlocul sunt identice)

en: Text files are different
ro_RO: Fișierele text sunt diferite

en: Image files are identical
ro_RO: Fișierele imagine sunt identice

en: Image files are different
ro_RO: Fișierele imagine sunt diferite

en: Group%d
ro_RO: Grup%d

en: Elapsed time: %ld ms
ro_RO: Timp scurs: %ld ms

en: 1 item selected
ro_RO: Un element selectat

en: %1 items selected
ro_RO: %1 elemente selectate

en: Filename or folder name.
ro_RO: Nume de fișier sau director.

en: Subfolder name when subfolders are included.
ro_RO: Nume subdirector când subdirectoarele sunt incluse.

en: Comparison result, long form.
ro_RO: Rezultate comparare, forma lungă.

en: Left side modification date.
ro_RO: Data modificării părții stângi.

en: Right side modification date.
ro_RO: Data modificării părții drepte.

en: Middle side modification date.
ro_RO: Data modificării părții din mijloc.

en: File's extension.
ro_RO: Extensia fișierului.

en: Left file size in bytes.
ro_RO: Dimensiune fișier stânga în octeți.

en: Right file size in bytes.
ro_RO: Dimensiune fișier dreapta în octeți.

en: Middle file size in bytes.
ro_RO: Dimensiune fișier mijloc în octeți.

en: Left file size abbreviated.
ro_RO: Dimensiune fișier stânga prescurtată.

en: Right file size abbreviated.
ro_RO: Dimensiune fișier dreapta prescurtată.

en: Middle file size abbreviated.
ro_RO: Dimensiune fișier mijloc prescurtată.

en: Left side creation time.
ro_RO: Timp creare stânga.

en: Right side creation time.
ro_RO: Timp creare dreapta.

en: Middle side creation time.
ro_RO: Timp creare mijloc.

en: Tells which side has newer modification date.
ro_RO: Raportează care parte are o dată a modificării mai recentă.

en: Left side file version, only for some file types.
ro_RO: Versiune fișier stânga, numai pentru unele tipuri de fișiere.

en: Right side file version, only for some file types.
ro_RO: Versiune fișier dreapta, numai pentru unele tipuri de fișiere.

en: Middle side file version, only for some file types.
ro_RO: Versiune fișier mijloc, numai pentru unele tipuri de fișiere.

en: Short comparison result.
ro_RO: Rezultat comparare pe scurt.

en: Left side attributes.
ro_RO: Atribute partea stângă.

en: Right side attributes.
ro_RO: Atribute partea dreaptă.

en: Middle side attributes.
ro_RO: Atribute mijloc.

en: Left side file EOL type.
ro_RO: Tip EOL fișier partea stângă.

en: Right side file EOL type.
ro_RO: Tip EOL fișier partea dreaptă.

en: Middle side file EOL type.
ro_RO: Tip EOL fișier mijloc.

en: Left side encoding.
ro_RO: Set de caractere partea stângă.

en: Right side encoding.
ro_RO: Set de caractere partea dreaptă.

en: Middle side encoding.
ro_RO: Set de caractere mijloc.

en: Number of ignored differences in file. These differences are ignored by WinMerge and cannot be merged.
ro_RO: Număr de diferențe ignorate în fișier. Aceste diferențe sunt ignorate de WinMerge și nu pot fi fuzionate.

en: Number of differences in file. This number does not include ignored differences.
ro_RO: Număr de diferențe în fișier. Acest număr nu include diferențele ignorate.

en: Shows an asterisk (*) if the file is binary.
ro_RO: Afișează un asterisc (*) dacă fișierul este binar.

en: Unpacker plugin name or pipeline.
ro_RO: Nume sau lanț plugin dezarhivator.

en: Prediffer plugin name or pipeline.
ro_RO: Nume sau lanț plugin prediferențiator.

en: Compare %1 with %2
ro_RO: Compară %1 cu %2

en: Compare %1 with %2 and %3
ro_RO: Compară %1 cu %2 și %3

en: Comma-separated list
ro_RO: Listă separată-prin-virgule

en: Tab-separated list
ro_RO: Listă separată-prin-tab-uri

en: Simple HTML
ro_RO: HTML simplu

en: Simple XML
ro_RO: XML simplu

en: The report file already exists. Do you want to overwrite existing file?
ro_RO: Fișierul raport există deja. Doriți să suprascrieți fișierul existent?

en: Error creating the report:
    %1
ro_RO: Eroare la creare raport:
    %1

en: The report has been created successfully.
ro_RO: Raportul a fost creat cu succes.

en: Cannot add a synchronization point at this line.
ro_RO: Nu se poate adăuga un punct de sincronizare la acest rând.

en: The same file is opened in both panels.
ro_RO: Același fișier este deschis în ambele panouri.

en: The selected files are identical.
ro_RO: Fișierele selectate sunt identice.

en: An error occurred while comparing the files.
ro_RO: A fost întâlnită o eroare în timpul comparării fișierelor.

en: Temporary files could not be created. Check your temporary path settings.
ro_RO: Fișierele temporare nu au putut fi create. Verificați setarea căii către locația temporară.

en: These files use different carriage return types.
    
    Do you want to treat all carriage return types as equivalent for this comparison?
    
    Note: If you always want to treat all carriage return types as equivalent, set the option 'Ignore carriage return differences (Windows/Unix/Mac)' in the Compare tab of the options dialog (available under Edit/Options).
ro_RO: Aceste fișiere folosesc caractere de sfârșit de rând (EOL) diferite.
    
    Doriți tratarea ca și echivalentă a tuturor tipurilor de caractere de sfârșit de rând pentru această comparare?
    
    Notă: Dacă întotdeauna doriți tratarea ca și echivalentă a tuturor caracterelor de sfârșit de rând (EOL), setați opțiunea 'Ignoră diferențele sfârșitului de rând (Windows/Unix/Mac)' în fila Comparare a dialogului de opțiuni (disponibilă sub meniul Editare/Opțiuni).

en: The selected folder is invalid.
ro_RO: Directorul selectat este invalid.

en: Cannot open a binary file to editor.
ro_RO: Nu se poate deschide în editor un fișier binar.

en: The folder exists only in other side and cannot be opened.
    
    Do you want to create a matching folder:
    %1
    to the other side and open these folders?
ro_RO: Directorul există doar în partea cealaltă dar nu poate fi deschis.
    
    Doriți să creați un director corespondent:
    %1
    în partea cealaltă și să deschideți ambele directoare?

en: Are you sure you want to copy all differences to the other file?
ro_RO: Sunteți sigur că doriți să copiați toate diferențele în celelalt fișier?

en: Do you want to move to the next file?
ro_RO: Doriți să treceți la fișierul următor?

en: Do you want to move to the previous file?
ro_RO: Doriți să treceți la fișierul precedent?

en: Do you want to move to the next page?
ro_RO: Doriți să treceți la pagina următoare?

en: Do you want to move to the previous page?
ro_RO: Doriți să treceți la pagina precedentă?

en: Do you want to move to the first file?
ro_RO: Doriți să treceți la primul fișier?

en: Do you want to move to the last file?
ro_RO: Doriți să treceți la ultimul fișier?

en: Different codepages found in left (cp%d) and right (cp%d) files.
    Displaying each file in its codepage will give a better display but merging/copying will be dangerous.
    Would you like to treat both files as being in the default Windows codepage (recommended)?
ro_RO: S-au găsit pagini de codare diferite în fișierul din partea stângă (cp%d) față de partea dreaptă (cp%d).
    Afișarea fiecărui fișier în pagina de codare proprie este mai potrivită dar fuziunea/copierea este periculoasă.
    Doriți tratarea ambelor fișiere ca și cum ar fi în pagina de codare implicită din Windows (recomandat)?

en: Information lost due to encoding errors: both files
ro_RO: Pierdere de informație datorită erorilor de codificare: ambele fișiere

en: Information lost due to encoding errors: first file
ro_RO: Pierdere de informație datorită erorilor de codificare: fișierul 1

en: Information lost due to encoding errors: second file
ro_RO: Pierdere de informație datorită erorilor de codificare: fișierul 2

en: Information lost due to encoding errors: third file
ro_RO: Pierdere de informație datorită erorilor de codificare: fișierul 3

en: No difference
ro_RO: Nicio diferență

en: Line difference
ro_RO: Diferență din rând

en: Replaced %1 string(s).
ro_RO: S-a(u) înlocuit %1 șir(uri).

en: Cannot find string "%s".
ro_RO: Nu s-a găsit șirul "%s".

en: You are now entering Merge Mode. If you want to turn off Merge Mode, press F9 key.
ro_RO: Intrați acum în modul fuziune. Dacă doriți să ieșiți din modul fuziune, apăsați tasta F9.

en: The number of automatically merged changes: %1
    The number of unresolved conflicts: %2
ro_RO: Număr modificări fuzionate automat: %1
    Număr conflicte nerezolvate: %2

en: The change of codepage has been merged.
ro_RO: Modificarea paginii de codare a fost fuzionată.

en: The changes of codepage are conflicting.
ro_RO: Modificările paginii de codare sunt în conflict.

en: The change of EOL has been merged.
ro_RO: Modificarea EOL a fost fuzionată.

en: The changes of EOL are conflicting.
ro_RO: Modificările EOL sunt în conflict.

en: Location Pane
ro_RO: Panou locație

en: Diff Pane
ro_RO: Panou diferențe

en: Patch file successfully written.
ro_RO: Fișierul petic a fost scris cu succes.

en: 1. item is not found!
ro_RO: Elementul 1 nu a fost găsit!

en: 2. item is not found!
ro_RO: Elementul 2 nu a fost găsit!

en: The patch file already exists. Do you want to overwrite it?
ro_RO: Fișierul petic deja există. Doriți suprascrierea lui?

en: [%1 files selected]
ro_RO: [%1 fișier(e) selectat(e)]

en: Unified
ro_RO: Unificat

en: Could not write to file %1.
ro_RO: Nu s-a reușit scrierea în fișierul %1.

en: The specified output path is not an absolute path: %1
ro_RO: Calea destinație specificată nu este o cale absolută: %1

en: Specify an output file.
ro_RO: Specificați un fișier destinație.

en: Cannot create a patch file from binary files.
ro_RO: Nu s-a reușit crearea unui fișier petic din fișiere binare.

en: Please save all files first.
    
    Creating a patch requires that there are no unsaved changes in files.
ro_RO: Vă rugăm salvați întâi toate fișierele.
    
    Crearea unui petic necesită ca fișierele să nu aibă modificări nesalvate.

en: Folder does not exist.
ro_RO: Directorul nu există.

en: Archive support is not enabled.
    All needed components (7-Zip and/or Merge7z*.dll) for archive support cannot be found.
    See manual for more info about archive support and how to enable it.
ro_RO: Suportul de dezarhivare nu este activat.
    Componentele necesare (7-Zip și/sau Merge7z*.dll) pentru dezarhivare nu au fost găsite.
    Vedeți manualul pentru mai multe informații despre suportul de dezarhivare și despre cum să-l activați.

en: Select file for export
ro_RO: Selectați fișierul pentru export

en: Select file for import
ro_RO: Selectați fișierul pentru import

en: Options imported from the file.
ro_RO: Opțiuni importate din fișier.

en: Options exported to the file.
ro_RO: Opțiuni exportate către fișier.

en: Failed to import options from the file.
ro_RO: A eșuat importul opțiunilor din fișier.

en: Failed to write options to the file.
ro_RO: A eșuat scrierea opțiunilor către fișier.

en: You are about to close several compare windows.
    
    Do you want to continue?
ro_RO: Sunteți pe cale să închideți câteva ferestre de comparare.
    
    Doriți să continuați?

en: Mixed
ro_RO: Amestecat

[ctx: EOL Type]
en: Binary
ro_RO: Binar

en: None
ro_RO: Nici unul

en: Marker Color %d
ro_RO: Culoare marcator %d

en: New Pattern
ro_RO: Model nou

en: Type
ro_RO: Tip

en: Editor script
ro_RO: Script editor

en: 
    Difference in the Current Line (F4)
ro_RO: 
    Diferențe în rândul curent (F4)

en: 
    Options
ro_RO: 
    Opțiuni

en: 
    Refresh (F5)
ro_RO: 
    Reîmprospătare (F5)

en: 
    Previous Difference (Alt+Up)
ro_RO: 
    Diferența precedentă (Alt+Up)

en: 
    Next Difference (Alt+Down)
ro_RO: 
    Diferența următoare (Alt+Down)

en: 
    Previous Conflict (Alt+Shift+Up)
ro_RO: 
    Conflictul precedent (Alt+Shift+Up)

en: 
    Next Conflict (Alt+Shift+Down)
ro_RO: 
    Conflictul următor (Alt+Shift+Down)

en: 
    First Difference (Alt+Home)
ro_RO: 
    Prima diferență (Alt+Home)

en: 
    Current Difference (Alt+Enter)
ro_RO: 
    Diferența curentă (Alt+Enter)

en: 
    Last Difference (Alt+End)
ro_RO: 
    Ultima diferență (Alt+End)

en: 
    Copy to Right (Alt+Right)
ro_RO: 
    Copiază în dreapta (Alt+Right)

en: 
    Copy to Left (Alt+Left)
ro_RO: 
    Copiază în stânga (Alt+Right)

en: 
    Copy to Right and Advance (Ctrl+Alt+Right)
ro_RO: 
    Copiază în dreapta și avansează (Ctrl+Alt+Right)

en: 
    Copy to Left and Advance (Ctrl+Alt+Left)
ro_RO: 
    Copiază în stânga și avansează (Ctrl+Alt+Left)

en: 
    Copy All to Right
ro_RO: 
    Copiază tot la dreapta

en: 
    Copy All to Left
ro_RO: 
    Copiază tot la stânga

en: 
    Auto Merge (Ctrl+Alt+M)
ro_RO: 
    Fuzionează automat (Ctrl+Alt+M)

en: 
    First File
ro_RO: 
    Primul fișier

en: 
    Next File (Ctrl+F8)
ro_RO: 
    Fișierul următor (Ctrl+F8)

en: 
    Last File
ro_RO: 
    Ultimul fișier

en: 
    Previous File (Ctrl+F7)
ro_RO: 
    Fișierul precedent (Ctrl+F7)

en: The adapted unpacker is applied to both files (one file only needs the extension).
ro_RO: Dezarhivatorul potrivit este aplicat la ambele fișiere (este suficient ca doar un fișier să conțină extensie).

en: No prediffer (normal)
ro_RO: Nu folosi prediferențiatorul (normal)

en: Suggested plugins
ro_RO: Plugin-uri sugerate

en: All plugins
ro_RO: Toate plugin-urile

en: Private Build: %1
ro_RO: Număr de asamblare privat: %1

en: Your software is up to date.
ro_RO: Software-ul dvs. este la zi.

en: A new version of WinMerge is available.
    %1 is now available (you have %2). Would you like to download it now?
ro_RO: Este disponibilă o nouă versiune WinMerge.
    %1 este acum disponibilă (dvs. aveți %2). Doriți să o descărcați acum?

en: Failed to download latest version information
ro_RO: Descărcarea informațiilor despre ultima versiune a eșuat

en: Plugin Settings
ro_RO: Setări pentru plugin-uri

en: WSH not found - .sct scripts disabled
ro_RO: Nu s-a găsit WSH - scripturile .sct sunt dezactivate

en: G&o to Line %1
ro_RO: &Mergi la rândul %1

en: Go to Moved Line	Ctrl+Shift+G
ro_RO: Mergi la rândul mutat	Ctrl+Shift+G

en: Disabled
ro_RO: Inactiv

en: From file system
ro_RO: Din sistemul de fișiere

en: From Most Recently Used list
ro_RO: Din lista de recent utilizate

en: No Highlighting
ro_RO: Fără evidențiere

en: Resources
ro_RO: Resurse

en: Close &Left Tabs
ro_RO: Închide filele din stânga

en: Close R&ight Tabs
ro_RO: Închide filele din dreapta

en: Close &Other Tabs
ro_RO: Închide celelalte file

en: Enable &Auto Max Width
ro_RO: Activează mărime maximă &automatp

en: We&bpage
ro_RO: Pagină &web

en: W&rap Text
ro_RO: Înfășoa&ră textul

en: Frhed is not installed.
ro_RO: Frhed nu este instalat.

en: %1 does not exist. Do you want to create it?
ro_RO: %1 nu există. Doriți să-l creați?

en: Failed to create folder.
ro_RO: Eroare creare director.

en: You can specify the following parameters to the path:
    $file: Path name of the current file
    $linenum: Line number of the current cursor position
ro_RO: Puteți specifica următorii parametri pentru cale:
    $file: nNumele căii fișierului curent
    $linenum: Numărul rândului unde se află cursorul

en: default
ro_RO: implicit

en: none
ro_RO: niciunul

en: DirectWrite Default
ro_RO: DirectWrite implicit

en: DirectWrite Aliased
ro_RO: DirectWrite aliasat

en: DirectWrite GDI Classic
ro_RO: DirectWrite GDI clasic

en: DirectWrite GDI Natural
ro_RO: DirectWrite GDI natural

en: DirectWrite Natural
ro_RO: DirectWrite natural

en: DirectWrite Natural Symmetric
ro_RO: DirectWrite natural simetric

en: MDI child window or main window
ro_RO: Fereastră copil MDI sau fereastră principală

en: MDI child window only
ro_RO: Doar fereastră copil MDI

en: Close main window if there is only one MDI child window
ro_RO: Închide fereastra principală dacă există doar o fereastră copil MDI

[ctx: ImgMergeFrame|LocationPane]
en: Diff
ro_RO: Diferență

[ctx: ImgMergeFrame|LocationPane]
en: Highlight
ro_RO: Evidențiere

[ctx: ImgMergeFrame|LocationPane]
en: Blink
ro_RO: Clipire

[ctx: ImgMergeFrame|LocationPane]
en: Block Size
ro_RO: Mărime bloc

[ctx: ImgMergeFrame|LocationPane]
en: Block Alpha
ro_RO: Alpha bloc

[ctx: ImgMergeFrame|LocationPane]
en: CD Threshold
ro_RO: Prag CD

[ctx: ImgMergeFrame|LocationPane]
en: Ins/Del Detection
ro_RO: Detectare taste Ins/Del

[ctx: ImgMergeFrame|LocationPane]
en: None
ro_RO: Nimic

[ctx: ImgMergeFrame|LocationPane]
en: Overlay
ro_RO: Suprapunere

[ctx: ImgMergeFrame|LocationPane]
en: Alpha Blend
ro_RO: Amestec Alpha

[ctx: ImgMergeFrame|LocationPane]
en: Alpha Animation
ro_RO: Animație Alpha

[ctx: ImgMergeFrame|LocationPane]
en: Zoom
ro_RO: Mărire

[ctx: ImgMergeFrame|LocationPane]
en: Page:
ro_RO: Pagina:

en: Page: %d/%d  Zoom: %d%%  %dx%dpx  %dbpp
ro_RO: Pagină: %d/%d  Zoom: %d%%  %dx%dpx  %dbpp

en: Flipped: %s
ro_RO: Reflectat: %s

en: Rotated: %d
ro_RO: Rotit: %d

en: All pages
ro_RO: Toate paginile

en: <Edit here>
ro_RO: <Editează aici>

en: No differences to select found
ro_RO: Nu au fost găsite diferențe de selectat

en: No differences found to add as substitution filter
ro_RO: Nu au fost găsite diferențe de adăugat ca filtru de substituție

en: The pair is already present in the list of Substitution Filters
ro_RO: Perechea se află deja în lista filtrelor de substituție

en: Add this change to Substitution Filters?
ro_RO: Adaug această modificare la filtrele de substituție?

en: Text only
ro_RO: Doar text

en: Line-by-line position and text
ro_RO: Poziție și text rând cu rând

en: Word-by-word position and text
ro_RO: Poziție și text cuvânt cu cuvânt

en: AppData folder
ro_RO: Directorul AppData

en: Install folder
ro_RO: Directorul de instalare

en: Allow only one instance to run
ro_RO: Permite rularea unei singure instanțe

en: Allow only one instance to run and wait for the instance to terminate
ro_RO: Permite rularea unei singure instanțe și așteaptă ca instanța să se termine

en: Only on window activated
ro_RO: Doar în fereastră activată

en: Immediately
ro_RO: Imediat

en: Al&l
ro_RO: Tot

en: &Others
ro_RO: Altele

en: Missing plugin name in plugin pipeline: %1
ro_RO: Numele fișierului plugin lipsește în lanțul de plugin-uri: %1

en: Missing quotation mark in plugin pipeline: %1
ro_RO: Ghilimele lipsă în lanțul de plugin-uri: %1

en: Specify plugin arguments
ro_RO: Specificați argumente plugin

en: Plugin not found or invalid: %1
ro_RO: Plugin inexistent sau invalid: %1

en: '%1' is not unpacker plugin
ro_RO: '%1' nu este plugin dezarhivator

en: '%1' is not prediffer plugin
ro_RO: '%1' nu este plugin prediferențiator

en: An error occurred while prediffing the file '%1' with the plugin '%2'. The prediffing is not applied any more.
ro_RO: Eroare la prediferențierea fișierului '%1' cu plugin-ul '%2'. Prediferențierea nu mai este aplicată.

en: Filter applied
ro_RO: Filtru aplicat

en: Clipboard at %s
ro_RO: Clipboard la %s

en: Clipboard history is disabled.
    To enable clipboard history, press Windows logo key + V and then click the Turn on button.
ro_RO: Istoricul clipboard-ului este deactivat.
    Pentru a activa istoricul clipboard-ului, apăsați tasta logo Windows + V, apoi apăsați butonul Porniți.

en: This system does not support clipboard history.
ro_RO: Acest sistem nu suportă istoricul clipboard-ului.

en: The 32-bit version of WinMerge does not support Clipboard Compare
ro_RO: Versiunea pe 32 biți WinMerge nu suportă Comparare clipboard

en: WebView2 runtime is not installed. Do you want to download it?
ro_RO: Runtime-ul WebView2 nu este instalat. Doriți să-l descărcați?

en: New Text Compare
ro_RO: Comparare text nouă

en: New Table Compare
ro_RO: Comparare tabel nouă

en: New Binary Compare
ro_RO: Comparare binară nouă

en: New Image Compare
ro_RO: Comparare imagine nouă

en: New Webpage Compare
ro_RO: Comparare pagină web nouă

en: Clipboard Compare
ro_RO: Comparare clipboard

en: Prettification
ro_RO: Înfrumusețare

en: Content Extraction
ro_RO: Extragere conținut

en: Preview
ro_RO: Previzualizare

en: Data Query
ro_RO: Interogare date

en: Validation
ro_RO: Validare

en: Decompilation
ro_RO: Decompilare

en: URL Handling
ro_RO: Tratare URL-urile

en: Make Uppercase
ro_RO: Transformă în majuscule

en: Make Lowercase
ro_RO: Transformă în minuscule

en: Remove Duplicate Lines
ro_RO: Înlătură rândurile duplicate

en: Count Duplicate Lines
ro_RO: Numără rândurile duplicate

en: Sort Lines Ascending
ro_RO: Sortează rândurile crescător

en: Sort Lines Descending
ro_RO: Sortează rândurile descrescător

en: Reverse Columns
ro_RO: Inversează coloanele

en: Reverse Lines
ro_RO: Inversează rândurile

en: Replace...
ro_RO: Înlocuiește...

en: Apply Filter Command...
ro_RO: Aplică comandă filtru...

en: Tokenize...
ro_RO: Tokenizează...

en: Trim Spaces
ro_RO: Șterge spațiile de la început și sfârșit

en: Select Columns...
ro_RO: Selectează coloanele...

en: Select Lines...
ro_RO: Selectează rândurile...

en: Insert Date
ro_RO: Inserează data

en: Insert Time
ro_RO: Inserează ora

en: Apply Patch...
ro_RO: Aplică petic...

en: Ignore Columns
ro_RO: Ignoră coloane

en: Ignore Comments (C-Family Languages)
ro_RO: Ignoră comentarii (limbaje din familia C)

en: Ignore CSV Fields
ro_RO: Ingnoră câmpurile CSV

en: Ignore TSV Fields
ro_RO: Ingnoră câmpurile TSV

en: Ignore Leading Line Numbers
ro_RO: Ignoră numerele de rând la început de rând

en: Apply Prediff Substitution Filters
ro_RO: Aplică filtrele de substituție prediferențiator

en: Prettify HTML
ro_RO: Înfrumusețează HTML

en: Prettify JSON
ro_RO: Înfrumusețează JSON

en: Prettify XML
ro_RO: Înfrumusețează XML

en: Prettify YAML
ro_RO: Înfrumusețează YAML

en: Preview Graphviz
ro_RO: Previzualizează Graphviz

en: Preview Markdown
ro_RO: Previzualizează Markdown

en: Preview PlantUML
ro_RO: Previzualizează PlantUML

en: Query CSV Data...
ro_RO: Interoghează date CSV...

en: Query TSV Data...
ro_RO: Interoghează date TSV...

en: Query JSON Data...
ro_RO: Interoghează date JSON...

en: Query YAML Data...
ro_RO: Interoghează date YAML...

en: Validate HTML
ro_RO: Validează HTML

en: Disassemble JVM Bytecode
ro_RO: Dezasamblează bytecode JVM

en: Disassemble IL Code
ro_RO: Dezasamblează cod IL

en: Disassemble Native Code
ro_RO: Dezasamblează cod nativ

en: Make characters uppercase
ro_RO: Transformă caracterele în majuscule

en: Make characters lowercase
ro_RO: Transformă caracterele în minuscule

en: Remove duplicate lines
ro_RO: Înlătură rândurile duplicate

en: Count duplicate lines
ro_RO: Numără rândurile duplicate

en: Sort lines ascending
ro_RO: Sortează rândurile crescător

en: Sort lines descending
ro_RO: Sortează rândurile descrescător

en: Reverse columns
ro_RO: Inversează coloanele

en: Reverse lines
ro_RO: Inversează rânduri

en: Replace text with another text.
    Usage: Replace [-i] [-e] FIND REPLACE
      FIND    - text to find
      REPLACE - text to replace
      -i - ignore case (only for -e)
      -e - treat the specified text as a regular expression
ro_RO: Înlocuiește textul cu alt text.
    Uz: Replace [-i] [-e] CAUTĂ ÎNLOCUIEȘTE
      CAUTĂ    - textul de căutat
      ÎNLOCUIEȘTE - textul de înlocuit
      -i - ignoră minuscule/majuscule (doar pentru -e)
      -e - tratează textul specificat ca expresie regulată

en: Apply filter command. 
    Usage: ExecFilterCommand COMMAND
      COMMAND - command to execute. %1 in the command is replaced with the filename.
ro_RO: Aplică comanda filtru. 
    Uz: ExecFilterCommand COMANDĂ
      COMMANDĂ - comanda de executat. %1 în comandă este înlocuit cu numele fișierului.

en: Tokenize selection. 
    Usage: Tokenize PATTERNS
      PATTERNS - regular expression for tokenizing. (e.g. [^\w]+)
ro_RO: Tokenizează selecția. 
    Uz: Tokenize MODELE
      MODELE - expresia regulată pentru tokenizare. (de ex. [^\w]+)

en: Trim spaces
ro_RO: Șterge spațiile de la început și sfârșit

en: Select some columns.
    Usage: SelectColumns RANGES
       or: SelectColumns [-v] [-i] [-g] -e PATTERNS
      RANGES   - list of column ranges to select. (e.g. -3,5-10,30-)
      PATTERNS - regular expression
      -v - select non-matching columns
      -i - ignore case
      -g - enable global flag
      -e - use PATTERNS for matching
ro_RO: Selectează unele coloane.
    Uz: SelectColumns INTERVALE
       sau: SelectColumns [-v] [-i] [-g] -e MODELE
      INTERVALE - listă cu intervale de coloane de selectat. (de ex. -3,5-10,30-)
      MODELE - expresie regulate
      -v - selectează coloanele care nu se potrivesc
      -i - ignoră minuscule/majuscule
      -g - activează stegulețul global
      -e - utilizează MODELE pentru potrivire

en: Select some lines.
    Usage: SelectLines RANGES
       or: SelectLines [-v] [-i] -e PATTERNS
      RANGES   - list of line ranges to select. (e.g. -3,5-10,30-)
      PATTERNS - regular expression
      -v - select non-matching lines
      -i - ignore case
      -e - use PATTERNS for matching
ro_RO: Selectează unele rânduri.
    Uz: SelectLines INTERVALE
       sau: SelectLines [-v] [-i] -e MODELE
      INTERVALE - listă cu intervale de rânduri de selectat. (de ex. -3,5-10,30-)
      MODELE - expresie regulată
      -v - selectează rândurile care nu se potrivesc
      -i - ignoră minuscule/majuscule
      -e - use PATTERNS for matching

en: HTML Prettier with tidy-html5. 
    Arguments: Command line options passed to the tidy command.
ro_RO: Înfrumusețator HTML cu tidy-html5. 
    Argumente: Opțiunile linie de comandă furnizate comenzii tidy.

en: JSON Prettier with jq command. 
    Arguments: Filter or command line options passed to the jq command.
ro_RO: Înfrumusețator JSON cu comanda jq. 
    Argumente: Opțiunile linie de comandă sau filtrele furnizate comenzii jq.

en: XML Prettier with tidy-html5. 
    Arguments: Command line options passed to the tidy command.
ro_RO: Înfrumusețator XML cu tidy-html5. 
    Argumente: Opțiunile linie de comandă furnizate comenzii tidy.

en: YAML Prettier with yq command. 
    Arguments: Filter or command line options passed to the yq command.
ro_RO: Înfrumusețator YAML cu comanda yq. 
    Argumente: Opțiunile linie de comandă sau filtrele furnizate comenzii yq.

en: Graphviz Previewer. 
    Arguments: Command line options passed to the dot command.
ro_RO: Previzualizator Graphviz. 
    Argumente: Opțiunile linie de comandă furnizate comenzii dot.

en: Markdown Previewer. 
    Arguments: Command line options passed to the md2html command.
ro_RO: Previzualizator Markdown. 
    Argumente: Opțiunile linie de comandă furnizate comenzii md2html.

en: PlantUML Previewer. 
    Arguments: Command line options passed to the plantuml.jar command.
ro_RO: Previzualizator PlantUML. 
    Argumente: Opțiunile linie de comandă furnizate comenzii plantuml.jar.

en: CSV Querier with q command. 
    Arguments: SQL statement or command line options passed to the q command.
ro_RO: Interogator CSV cu comanda q. 
    Argumente: Declarația SQL sau opțiunile linie de comandă furnizate comenzii q.

en: TSV Querier with q command. 
    Arguments: SQL statement or command line options passed to the q command.
ro_RO: Interogator TSV cu comanda q. 
    Argumente: Declarația SQL sau opțiunile linie de comandă furnizate comenzii q.

en: JSON Querier with jq command. 
    Arguments: Filter or command line options passed to the jq command.
ro_RO: Interogator JSON cu comanda jq. 
    Argumente: Filtrele sau opțiunile linie de comandă furnizate comenzii jq.

en: YAML Querier with yq command. 
    Arguments: Filter or command line options passed to the yq command.
ro_RO: Interogator YAML cu comanda yq. 
    Argumente: Filtrele sau opțiunile linie de comandă furnizate comenzii yq.

en: HTML Validator with tidy-html5. 
    Arguments: Command line options passed to the tidy command.
ro_RO: Validator HTML cu tidy-html5. 
    Argumente: Opțiunile linie de comandă furnizate comenzii tidy.

en: JVM bytecode disassembler with javap. 
    Arguments: Command line options passed to the javap command.
ro_RO: Dezasamblor de bytecode JVM cu javap. 
    Argumente: Opțiunile linie de comandă furnizate comenzii javap.

en: IL disassembler with ildasm. 
    Arguments: Command line options passed to the ildasm command.
ro_RO: Dezasamblor IL cu ildasm. 
    Argumente: Opțiunile linie de comandă furnizate comenzii ildasm.

en: Native code disassembler with dumpbin. 
    Arguments: Command line options passed to the dumpbin command.
ro_RO: Dezasamblor de cod nativ cu dumpbin. 
    Argumente: Opțiunile linie de comandă furnizate comenzii dumpbin.

en: General content extractor with Apache Tika. 
    Arguments: Command line options passed to the tika-app.jar.
ro_RO: Extractor general de conținut cu Apache Tika. 
    Argumente: Opțiunile linie de comandă furnizate comenzii tika-app.jar.

en: Apply patch using GNU patch
ro_RO: Aplică peticul utilizând GNU patch

en: Display the text content of MS Excel files
ro_RO: Afișează conținutul text al fișierelor MS Excel

en: Display the text content of MS PowerPoint files
ro_RO: Afișează conținutul text al fișierelor MS PowerPoint

en: Display the text content of MS Visio files
ro_RO: Afișează conținutul text al fișierelor MS Visio

en: Display the text content of MS Word files
ro_RO: Afișează conținutul text al fișierelor MS Word

en: Ignore some columns - ignored columns list from the plugin name or the plugin argument
ro_RO: Ignoră unele coloane - lista cu coloane ignorate din numele sau argumentul plugin-ului

en: The plugin ignores comments (//... and /* ... */) in C, C++, PHP and JavaScript files.
ro_RO: Plugin-ul ignoră comentarii (//... și /* ... */) în fișiere C, C++, PHP și JavaScript.

en: Ignore some fields - ignored fields list from the plugin name or the plugin argument
ro_RO: Ignoră unele câmpuri - lista cu coloane ignorate din numele sau argumentul plugin-ului

en: This plugin ignores the leading line numbers in text files (e.g. NC and BASIC files).
ro_RO: Acest plugin ignoră numerele de rând de la începutul rândurilor în fișiere text (de ex. fișiere NC și BASIC).

en: Prediff Line Filter
ro_RO: Filtru de rânduri prediferențiator

en: Basic text functions for the context menu
ro_RO: Funcții text de bază pentru meniul contextual

en: HTTP URL Scheme Handler with curl. 
    Arguments: Command line options passed to the curl command.
ro_RO: Handler pentru schema URL 'HTTP' cu curl. 
    Argumente: Opțiunile linie de comandă furnizate comenzii curl.

en: Windows Registry URL Scheme Handler. 
    Arguments: Command line options passed to the reg.exe command.
ro_RO: Handler pentru schema URL 'regiștri Windows'. 
    Argumente: Opțiunile linie de comandă furnizate comenzii reg.exe.

en: CompareMSExcelFiles.sct WinMerge Plugin Options
ro_RO: Opțiuni plugin WinMerge CompareMSExcelFiles.sct

en: Extract workbook data to multiple files
ro_RO: Extrage datele din mapa de lucru în mai multe fișiere

en: Update external references(links)
ro_RO: Actualizează referințele externe (legături)

en: Compare document properties
ro_RO: Compară proprietățile documentului

en: Compare names
ro_RO: Compară nume

en: Compare cell values
ro_RO: Compară valorile celulelor

en: Compare worksheets as image (very slow)
ro_RO: Compară foile de lucru ca imagine (foarte lent)

en:  - Image split size:
ro_RO:  - Mărimea divizării imaginii:

en: Compare worksheets as HTML
ro_RO: Compară foile de lucru ca HTML

en: Compare formulas
ro_RO: Compară formulele

en: Compare texts in shapes
ro_RO: Compară textele în forme

en: Compare headers and footers
ro_RO: Compară antetele și subsolurile

en: Cannot get Macros.
       To allow WinMerge to compare macros, use MS Office to alter the settings in the Macro Security for the current application.
       The Trust access to Visual Basic Project feature should be turned on to use this feature in WinMerge.
ro_RO: Nu se poate obține accesul la macrouri.
       Pentru a permite WinMerge să compare macrourile, utilizați MS Office pentru a modifica setările în 'Securitate macrouri' pentru aplicația curentă.
       Funcția de acces la proiectul Visual Basic trebuie să fie activată pentru a utiliza această funcționalitate în WinMerge.

en: Compare VBA macros
ro_RO: Compară macrourile VBA

en: CompareMSWordFiles.sct WinMerge Plugin Options
ro_RO: Opțiuni plugin WinMerge CompareMSWordFiles.sct

en: Extract document data to multiple files
ro_RO: Extrage datele din document în mai multe fișiere

en: Compare bookmarks
ro_RO: Compară semnele de carte

en: Compare text contents of documents
ro_RO: Compară conținutul text al documentelor

en: Compare documents as HTML file (very slow)
ro_RO: Compară documentele ca fișiere HTML (foarte lent)

en: CompareMSPowerPointFiles.sct WinMerge Plugin Options
ro_RO: Opțiuni plugin WinMerge CompareMSPowerPointFiles.sct

en: Extract slide data to multiple files
ro_RO: Extrage datele din folii în mai multe fișiere

en: Compare slides as image (very slow)
ro_RO: Compară foliile ca imagini (foarte lent)

en: Compare texts in notes page
ro_RO: Compară textele în paginile de note

en: CompareMSVisioFiles.sct WinMerge Plugin Options
ro_RO: Opțiuni plugin WinMerge CompareMSVisioFiles.sct

en: Extract page data to multiple files
ro_RO: Extrage datele din pagină în mai multe fișiere

en: Compare pages as image (very slow)
ro_RO: Compară paginile ca imagini (foarte lent)

en: PrediffLineFilter.sct WinMerge Plugin Options
ro_RO: Opțiuni plugin WinMerge PrediffLineFilter.sct

en: Delete
ro_RO: Șterge

en: Enabled
ro_RO: Activat

en: Ignore Case
ro_RO: Ignoră minuscule/majuscule

en: Use RegExp
ro_RO: Uitlizează expresii regulate

en: Find what
ro_RO: Ce anume

en: Replace with
ro_RO: Înlocuiește cu

en: Settings
ro_RO: Setări

en: Column Ranges To Ignore:
    e.g.)  3,10-20,32-33
ro_RO: Intervale coloane de ignorat:
    de ex.)  3,10-20,32-33

en: Enter the name of the file to which the patch '%1' will be applied
ro_RO: Introduceți numele fișierului asupra căruia va fi aplicat peticul '%1'

en: File '%1' does not exist
ro_RO: Fișierul '%1' nu există

en: Enter the command line arguments for patch command
ro_RO: Introduceți argumentele linie de comandă pentru comanda patch

en: Enter the name of the folder to which the patch '%1' will be applied
ro_RO: Introduceți numele directorului asupra căruia va fi aplicat peticul '%1'

en: Folder '%1' does not exist
ro_RO: Directorul '%1' nu există

en: Do not specify the '-p0' command line option for the patch file which includes absolute paths
ro_RO: Nu specificați opțiunea linie de comandă '-p0' pentru fișierul petic care include căi absolute
